Houbařům může jejich koníček sloužit i jako přivýdělek
Každý rok Češi přinesou z tuzemských lesů houby za miliardy korun. Jen loni, kdy byla úroda v lesích nadprůměrná, skončilo v košících houbařů podle údajů ministerstva zemědělství asi 25 tisíc tun hub.
Nemalá část z nasbíraných hub končí ve výkupnách. Firem, které houby vykupují, je v Česku celá řada. Houbařům tak jejich koníček může sloužit i jako přivýdělek. Jak říká Pavel Bogner, který houby vykupuje, zájem lidí je velký. Záleží ale samozřejmě na úrodě. “První vlnu měli od 10. července do 10. srpna, to jsem vykoupil tak tu tunu hub denně.“
Za kilo nejlepších hub dostanete ve výkupně i přes 200 Kč. Nejcennější jsou hřiby.„Ceny se pohybují v rozpětí od 80 do 220 korun, je to závislé na poptávce trhu. My nejsme na trhu sami, trhy jsou zásobeny i rumunskými, litevskými a polskými houbami. A jakmile začnou tyto východní země dodávat houby, pak ta cena u nás zákonitě klesá,“ vysvětluje Bogner.
V létě firmy vykupují čerstvé houby, po sezoně pak sušené. A kdo jsou sběrači hub? Podle Pavla Bognera jde o širokou škálu lidí od studentů po důchodce. „Špičkoví houbaři při tom masivním růstu přinesou kolem 15 až 20 kilogramů zdravých hřibů.“
České houby tak končí většinou ve velkoobchodech v Bavorsku, část míří do Itálie, kde je po nich největší poptávka.
Škody v lesích jdou do milionů
Zatímco pro houbaře může lepší úroda znamenat vyšší zisk, pro lesníky je spíše zdrojem obav. Stěžují si hlavně na auta zaparkovaná na lesních cestách, která blokují průjezd lesních strojů. Největší škody ale houbaři působí v lesních školkách.
„Dochází k poškozování oplocenek, to znamená ochrany mladých stromků před okusem zvěří. Dochází k sešlapování těch plůtků, otevírání vstupů, lámání sazenic sešlapáváním,“ popisuje situaci mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.
„To všechno kupí škody, protože kromě neukázněných houbařů pak do těchto míst může vstupovat zvěř, která způsobuje škody na sazenicích. A to znamená další náklady na opravu oplocenek,“ doplňuje Boublík.
Státní firmě tak neukáznění houbaři působí každoročně škody v řádu milionů korun.