Aplikaci eRouška si stáhlo 455 tisíc lidí. ‚Naše zkušenost s ní je nulová,‘ říká mluvčí hygieny

Aplikace eRouška je v éteru týden. Za tu dobu si ji stáhlo 455 tisíc lidí a hygienici díky tomu vytrasovali čtrnáct pozitivních případů. Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla nicméně doufá, že si aplikaci stáhnou alespoň dva miliony lidí. „Máme velkou šanci překonat 1,89 milionu uživatelů, kteří používají k trasování Mapy.cz,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRouška 2.0

Aplikaci eRouška by si do měsíce mohly stáhnout téměř dva miliony uživatelů. | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Skoro půl milionu uživatelů už si stáhlo novou verzi aplikace eRouška. Za týden tak překonala předchozí verzi, kterou si od jara do aktualizace stáhlo čtvrt milionů lidí. 

„Zájem o aplikaci se snažíme zvyšovat například různými spoty, distribuci pomáhá i IT komunita,“ řekl serveru iROZHLAS.cz vládní zmocněnec pro informační technologie  Vladimír Dzurilla.

Přestává fungovat trasování, jde o zlomový bod. eRouška se měla zavést dávno, míní virolog Hirsch

Číst článek

Dva miliony? 

Ministr zdravotnictví a bývalý vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v červnu pro server iDnes.cz řekl, že k řádnému fungování aplikace je potřeba šest milionů lidí, kteří si ji nainstalují do chytrého telefonu. 

Podle Dzurilly je však cílem, aby aplikaci používaly alespoň dva miliony uživatelů. „Máme velkou šanci překonat 1,89 milionu uživatelů, kteří používají k trasování Mapy.cz,“ tvrdí zmocněnec.

Počet stažení se pohybuje okolo dvaceti až třiceti tisíc denně. „Tímhle tempem to bude trvat pár týdnů, než na dva miliony dosáhneme. Důležitější ale asi je, jaké komunity si aplikaci nainstalují. Budou to mít asi lidé, kteří mají nové chytré telefony. Ti se samozřejmě potkávají víc,“ řekl redakci zakladatel projektu Hlídač státu Michal Bláha. 

Dzurilla je nicméně s rozjezdem druhé verze aplikace spokojený. „Do týdne máme 455 tisíc, to je prostě super číslo,“ míní. Rozjíždí se podle něj i další kampaň, která bude zaměřená právě na jednotlivé cílové skupiny.

Čtrnáct případů

Zatím se hygienám podařilo díky eRoušce vytrasovat čtrnáct pozitivních případů. Například středočeská hygienická stanice už poslala sedm kódů, žádný člověk, který se setkal s nakaženým, se jí však zatím neozval. Ohlasy zatím nemá ani liberecká hygiena. V praxi tak hygieny na uživatele eRoušky spíše nenarazily.

„Všichni tázaní odpověděli, že aplikaci nemají. Tudíž naše zkušenost je nulová,“ sdělil mluvčí hygienické stanice Moravskoslezského kraje Aleš Kotrba.

Vládní zmocněnec Dzurilla upozorňuje, že hygienické stanice mají o eRoušce dostatek informací. Instrukce dostali hned po spuštění aplikace, další školení proběhlo ve čtvrtek.

Pár pozitivních případů už díky aplikaci vytrasovali středočeští hygienici. „Vzhledem k tomu, že tato ‚akce‘ je na dvě kliknutí, podstatnou zátěž navíc nepředstavuje,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Dana Šalamunová. 

Nová verze aplikace eRouška je ke stažení. Lidi upozorní na možný kontakt s nakaženým

Číst článek

Podle Michala Bláhy jsou ale hygieny od aplikace velmi odstřižené, mají se nakažených pouze zeptat, zda mají eRoušku nainstalovanou. 

„Pokud řeknete, že ano, tak se zeptají, jestli chcete své kontakty upozornit na to, že jste pozitivní. V případě, že to potvrdíte, vám pošlou kontrolní kód, kterým oznámíte svým anonymním kontaktům, že jste pozitivní. Hygieny jsou hlavně od toho, aby pozitivní případy ověřily,“ vysvětlil Bláha. 

Nová verze eRoušky je funkční pro všechny typy telefonů a má být pomocným nástrojem systému chytré karantény spolu se vzpomínkovými mapami a linkou 1221.

Jak to funguje?

Aplikace se instaluje stejně jako další programy. Je nutné, aby uživatel měl nejnovější verze mobilních operačních systémů a zapnuté Bluetooth. Přístroje tak sbírají informace o uživatelích, které jste potkali. Neshromažďují však informace o poloze. Na základě informací pak algoritmus vyhodnotí, zda jste s nakaženým strávili dostatečně času, aby mohl nákazu přenést i na vás. 

Aby aplikace vyhodnotila, že jste byli v rizikovém styku s nakaženým, musíte být ve vzdálenosti méně než dvou metrů déle než 15 minut. Telefon to pozná podle intenzity signálu Bluetooth. Jestliže se tak stalo, aplikace vás upozorní na možné riziko nákazy a doporučí další kroky.

Pokud se u vás nákaza po testu prokáže, hygienická stanice by se vás během hovoru měla zeptat, zda používáte eRoušku. Při pozitivní odpovědi vám zašle sms kód, který poté do aplikace zadáte a informujete tak další uživatele. Kód není vázaný na telefonní číslo. Zadání a používání aplikace je anonymní a slouží jenom k prevenci šíření nákazy.

Martin Štorkán, Zuzana Jarolímková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme