I druhá volba neúspěšná: Sněmovna stále bez předsedy

První i druhé kolo druhé volby předsedy Poslanecké sněmovny neskončilo úspěšně. Kandidát trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, lidovec Jan Kasal, nezískal v dnešním tajném hlasování většinu hlasů přítomných poslanců. I když před hlasováním navštívil oba levicové poslanecké kluby, u ČSSD i KSČM podporu nenašel. Další kolo voleb šéfa dolní komory parlamentu musí být do deseti dnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kasal a členové vlády

J. Kasal a členové vlády | Zdroj: ČTK

Oficiální výsledky dnešního prvního kola sněmovně oznámil předseda její volební komise Petr Tluchoř. Komise vydala všech 200 hlasovacích lístků, nevrátilo se jí 74 z nich, což odpovídá počtu členů klubu ČSSD. Vypadá to tedy, že sociální demokraté se drželi své vyzkoušené taktiky - vyzvednout si lístky, ale neodevzdat je.

Výsledky hlasování v prvním kole druhé volby prozrazují, že pro Kasala, stejně jako při volbě Miroslavy Němcové, nehlasovali ani všichni koaliční poslanci.

V zápětí tedy zákonodárci šli k urnám i v druhém kole volby, ale i to nevedlo ke zvolení předsedy. V druhém kole bylo ze 198 vydaných hlasovacích lístků pro Kasala 99 poslanců. Nemocný poslanec ODS Miloš Patera se takzvaně vypároval s poslancem ČSSD Miloslavem Vlčkem. Na rozdíl od prvního kola voleb získal kandidát zřejmě hlasy všech přítomných koaličních poslanců. Proti Kasalovi hlasovalo 26 poslanců, dva hlasy byly neplatné, 73 poslanců hlasovací lístek neodevzdalo. Stejně jako v prvním kole tento poměr naznačuje, že lístky neodevzdali sociální demokraté.

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa se ODS, jako vítěz voleb, nechová korektně: "Jestli se pět politických stran dohodlo na tom, že do čela sněmovny má být zvolen sociální demokrat, tak není možné, aby byl navržen zástupce jiné politické strany.

Nejsme to my, kdo blokuje volby předsedy dolní komory, ohrazuje se předseda ODS Mirek Topolánek. "Je zcela evidentní, když jsou si poslanci ČSSD tak jisti, tak ať nominují svého kandidáta, jak jsme navrhovali, a v tajné volbě bude zvolen. Oni se opravdu chovají na hraně ústavy, blokují volbu, dále vládnou. Situace jim vyhovuje."

Podle některých výkladů nemůže ustavující schůze sněmovny skončit dříve než poslanci předsedu zvolí. Na to je také vázana i demise dosluhující vlády. Předseda ČSSD na otázku Radiožurnálu, co bude následovat, zopakoval: Já představu mám, ale záleží do značné míry na trojkoalici, oni sestavují vládu."

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme