Jeden z uprchlých vrahů je už prý mimo republiku

Uprchlý vězeň z plzeňské věznice Rostislav Roztočil je údajně už mimo území České republiky. Při pátrání po trestancích, kteří včera uprchli z věznice na Borech, nalezla policie 350 metrů od vězení oblečení, které identifikovali jako vězeňský oděv. Českému rozhlas to potvrdil zástupce velitele plzeňských policistů Jan Brázda. "Našli jsme kus vězeňského obleku, takže propátráváme terén a získáváme informace od občanů." Vězni měli připraveno na cestu i jídlo a při nakládce do bedny a později i při vykládce mimo areál věznice jim musel někdo pomáhat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Čabrada (uprostřed na archivním snímku) | Zdroj: ČTK

Bezúspěšné je zatím rozsáhlé celostátní pátrání po dvou nebezpečných vězních, kteří utekli včera z věznice v Plzni-Borech. Vypadá to, že vězňům při jejich útěku někdo pomáhal - a to jak přímo ve věznici, tak i po jejím opuštění. Oba uprchlíci měli totiž připraveno na cestu i jídlo. Našlo se v bedně, ve které je nákladní auto vyvezlo hlavní branou z věznice. V nedalekém borském parku pak bylo jejich vězeňské oblečení.

Roztočil je prý už za hranicemi

Uprchlý vězeň Rostislav Roztočil je údajně už mimo území České republiky. Spolku Šalamoun to oznámila Roztočilova sestra, kterou uprchlík kontaktoval. Řekl to předseda spolku Šalamoun John Bok. Šalamoun se Roztočilovou kauzou zabýval.

Do věznice na Borech dorazila komise vězeňské služby, která má objasnit okolnosti, za jakých došlo k útěku vězňů.

Radiožurnálu uprchlé popsala policejní mluvčí Ilona Týmlová: "Oba dva jsou ve výkonu trestu za trestné činy vraždy. Jedná se o Rostislava Roztočila, 58letého hledaného vězně, 180 centimetrů vysokého, který má pleš a modrozelené oči. Druhý je 29letý Roman Čabrada, 186 centimetrů vysoký, má hnědé vlasy, hnědé oči a tetování po celém těle." Čabrada si odpykával trest za vraždu německého starosty a obchod s drogami, Roztočil za vraždu egyptského studenta.

Dohady o tom, jestli oba nebezpeční vrahové neměli být za mříženi spíš v některé z lépe zabezpečených věznic - například v Mírově nebo ve Valdicích, mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun odmítá: "Já nedokážu teď přesně říci, proč byli umístěni v plzeňské věznici, patrně to bylo rozhodnutím soudu. Plzeňská věznice patří k jedněm nejpřísnějším vězeňským zařízením v České republice a ještě jeden fakt: Česká republika má v rámci EU jednu z nejmenších statistik v počtu útěků vězňů."

Útěk stál ředitele věznice post

Generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula ředitele plzeňské věznice Bory Jaroslava Zemana odvolal. Vedení se ujal Milan Václavek. Ministr spravedlnosti Pavel Němec nařídil generálnímu řediteli vězeňské služby Luďku Kulovi provést kontrolu okolností útěku. V případě, že se zjistí nedbalost ze strany pracovníků vězeňské služby, ministr bude žádat přísné kázeňské, případně personální tresty. Generální ředitel Kula je připraven přijmout za útěk osobní odpovědnost - záleží na rozhodnutí ministra spravedlnosti. Ministr dopravy Milan Šimonovský ale Němce obvinil z toho, že za útěk vězňů je nepřímo zodpovědný i on.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme