Jedna z variant obrany našeho nebe je spolupráce s Londýnem
Do 30.června tohoto roku musí ministr obrany Jaroslav Tvrdík předložit vládě koncepci ochrany našeho vzdušného prostoru. Tvrdík v tuto chvíli počítá se čtyřmi alternativami: Vlastní stíhačky vůbec nekupovat, zabezpečit obranu prostřednictvím členství v NATO, pořídit nadzvukové letouny ve veřejné soutěži nebo zajistit ochranu země stíhačkami Tornado na základě spolupráce s Velkou Británií.
Po jednání se svým britským protějškem Geoffem Hoonem český ministr obrany nastínil, v jaké fázi je právě poslední zvažovaná varianta. "Mezi našimi ozbrojenými silami existuje pracovní skupina, která dokončuje studii proveditelnosti, a pokud závěry budou pro obě strany přijatelné a česká vláda a česká politická reprezentace rozhodne, může být ochrana našeho vzdušného prostoru po skončení Migů-21 realizována v našem partnerství,"
Právě do 30. června Tvrdík musí předložit kabinetu návrhy řešení obrany českého nebe, přičemž zatím počítá se čtyřmi alternativami. V roce 2005, kdy doslouží stávající stíhačky Mig-21, by pak Česká republika podle Tvrdíka ráda zajistila vzdušný prostor vlastními prostředky.
Po jednání se svým britským protějškem Geoffem Hoonem Jaroslav Tvrdík také uvedl, že Česká republika by mohla vyslat další vojáky do zamýšlené stabilizační a mírové mise v Iráku. Bude ale záležet na mandátu mise, který by musely posvětit vláda a parlament. Britové, kteří dohlížejí na dění v jižním Iráku, by podle ministra Hoona pomoc českých vojenských specialistů jednoznačně uvítali.