Foldyna chce přece jen žádat straníky o důvěru. Stejně jako předseda ČSSD Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček chce v sobotu na jednání ústředního výkonného výboru strany v Hradci Králové po propadu v komunálních a senátních volbách požádat o důvěru. Svou funkci chce k hlasování poté přeložit i místopředseda Jaroslav Foldyna, který krátce po volebním fiasku prohlásil, že vyvodí důsledky a odstoupí.

Praha (Aktualizováno: 21:07 19. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola senátních voleb v pražském Lidovém domě.

Předseda ČSSD sleduje výsledky komunálních voleb | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Já na té funkci opravdu nelpím. Počkám, až se rozjede diskuze, debata. Jsem připraven kdykoli svoji funkci předložit,“ řekl České televizi v pátek Foldyna. Ten sice krátce po sečtení hlasů ohlásil svou rezignaci, následně svá slova ale začal mírnit.

Filip zůstává v čele KSČM i po debaklu v senátních volbách. Výkonný výbor nepožaduje jeho rezignaci

Číst článek

„Celá řada lidí se na mě obrací, kolegové z organizace, ale i veřejnost, abych to nedělal, abych zůstal do sjezdu, že zastupuji jejich pohled, názor. Takže v tuto chvíli zvažuju, jak to udělat, abych ze sebe neudělal úplného idiota,“ vysvětlil minulý týden Radiožunálu.

O důvěru bude žádat i současný předseda sociálních demokratů. „Je potřeba předstoupit, sdělit svou vizi na fungování sociální demokracie pro následující měsíce, minimálně do sjezdu, který nás čeká v březnu, a v souvislosti s tím požádat o důvěru při realizaci této vize,“ řekl Hamáček novinářům.

V pátek už přitom získal podporu stranického poslaneckého klubu. Ten se vyslovil i pro respektování referenda a setrvání ČSSD v koaliční vládě s hnutím ANO. Na svém twitterovém účtu o tom informovala místopředsedkyně klubu Kateřina Valachová.

„Myslím, že není čas na to přepřahat koně,“ řekla České televizi k otázkám vyslovování důvěry vrchním představitelům strany.

Kritika pro Zachraňme ČSSD

Hamáčka v Hradci Králové podpořilo také předsednictvo strany, jak uvedla ČTK s odkazem na vyjádření delegátů. Místopředseda Jaroslav Foldyna potvrdil, že kritiku sklidila platforma Zachraňme ČSSD, mezi jejíž iniciátory patří i statutární místopředseda strany Jiří Zimola. „Vůči platformě to bylo velmi kritické, bylo potřeba odpustit páru, co v lidech je, a to se podařilo. Neřekl bych, že by to bylo hádání,“ řekl Foldyna.

Iniciativa kolem Zimoly, bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška či bývalého senátora Zdeňka Škromacha vznikla začátkem roku před sjezdem s cílem spustit debatu o budoucnosti strany a jejích hodnotách.

Ve stranických orgánech, zvolených ještě za vedení tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, však její sympatizanti nemají příliš vysoké zastoupení.

pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme