Tři týdny, každý krok. Hygienici dostali přístup k datům o pohybu nakažených

Hygienické stanice se při trasování pohybu nakažených nově mohou obracet na mobilní operátory s dotazem na místa, na kterých se nakažení pohybovali. Lidé k tomu ale budou muset dát souhlas. Postup mohou hygienici využívat od čtvrtečního poledne, dokud to bude nezbytné.

Česko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábava a mobilní telefon

Zábava a mobilní telefon | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud nakažený udělí souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde se nakažený v posledních 21 dnech delší dobu vyskytoval,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí.

„Jedná se o označení obecné lokality na úrovni vysílače, nikoli konkrétního místa (bytu, restaurace apod.),“ vysvětlil.

Přesnost určené polohy je tedy ve větších městech na několik desítek až stovek metrů, mimo obec to mohou být i kilometry. Technologicky jde o shodnou věc jako v případě provozních a lokalizačních údajů, které se v Česku uchovávají pro účely bezpečnostních složek půl roku.

Nařízení ministerstva zdravotnictví také předpokládá užití informací o místech, kde nakažení platili kartou. Tyto informace budou dodávat tuzemské banky.

Sledování mobilů zůstává – pro policii i marketing. Co o vás ví váš telefon nebo e-mail?

Číst článek

„Cílem je tedy vytvoření tzv. „heat mapy“ infikované osoby na základě předchozího informovaného souhlasu a následný řízený rozhovor za účelem usnadnění identifikace subjektů, se kterými byla nakažená osoba ve sledovaném období v kontaktu,“ uvádí předkládací zpráva k vládnímu usnesení.

S technickým provedením hygienickým stanicím pomáhají dobrovolníci ze skupiny COVID19CZ.

heat mapa z předkládací zprávy vlády | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Jak mapování probíhá

Hygienická stanice prostřednictvím speciálně vyškoleného operátora zavolá nakaženému v domácí izolaci a požádá ho o poskytnutí souhlasu s použitím jeho lokalizačních dat. Po svolení pak tazatel získá k dispozici podrobnou mapu s pohybem nakaženého za poslední tři týdny. Díky ní se bude moci přesněji ptát při pokládání otázek z epidemiologického dotazníku.

Podle Patricka Zandla, který se na projektu podílí, je bezpečnost takto citlivých informací chráněna několika způsoby. „Do systému se nejde dostat bez vygenerované a spárované žádosti hygieny,“ napsal s tím, že na každé číslo, které budou telefonisté prověřovat, přijde informační SMS zpráva. Občan se tak případně dozví, že jeho informace byly použité a bude se moci ptát, k jakému účelu.

Ministerstvo v předkládací zprávě předpokládá, že nakažení budou spolupracovat a souhlas poskytnou, výslovně jim to ukládá ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví. Za odmítnutí spolupráce teoreticky hrozí sankce až tři miliony korun.

Podle Grunda se ale případná sankce týká pouze toho, když občan spolupráci s hygienou odmítne úplně. „Tento nástroj slouží jako pomoc nakaženému vzpomenout si a tyto povinné údaje poskytnout, ale pouze v případě, že k jeho využití udělí souhlas. Jinými slovy – postih nehrozí za odmítnutí trasování, ale za poskytnutí nepravdivých informací,“ dodal.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme