Lehká nehoda vrtulníku u dukovanské elektrány

Vojenský vrtulník, který monitoroval vzdušný prostor na jadernou elektrárnou Dukovany, včera během letu zavadil o dráty elektrického vedení. Nehodu nahlásila posádka stroje po přistání. Vážnější škody ani žádné zranění si kolize naštěstí nevyžádala. Potvrdila to mluvčí základny Sabina Introvičová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bitevní vrtulník | Foto: Armáda ČR

"Došlo k přerušení elektrické dodávky v obci Kladeruby nad Oslavou, což způsobil vrtulník Mi-24 v rámci hotovostního letu na ostrahu jaderné elektrárny Dukovany. Závada byla odstraněnna do večerních hodin."

Bojové vrtulníky Mi-24 z Přerova jsou v současné době dislokovány na 32. základně taktického letectva v Náměšti nad Oslavou. Jejich hlavním úkolem je monitorování a ochrana vzdušného prostoru ve 20kilometrovém pásmu kolem jaderné elektrány Dukovany. Vrtulníky Mi-24, které nahradily vojenské letouny po jejich vyřazení z výzbroje, během tohoto roku několikrát úspěšně zasahovaly při narušení bezletové zóny okolo Dukovan. Naposledy vyprovodily narušitele v květnu tohoto roku poblíž Velké Bíteše.

Následky havárií vojenských vrtulníků bývají ale často vážnější. Například v listopadu 1992 se vrtulník zřítil u Strašice na Plzeňsku. Tříčlenná posádka zahynula. Loni v říjnu na sebe poutala pozornost havárie armádního vrtulníku nedaleko Milevska. Převážel tehdy bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Andrewa Cernana a kosmonauta Vladimíra Remka.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme