Lídři ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL by měli potvrdit návrh koaliční smlouvy

Lídři stran případné vládní koalice se dnes odpoledne znovu podívají na koaliční smlouvu. Zkontrolují, jestli tam tým sociálního demokrata Bohuslava Sobotky zapracoval všechny připomínky, na kterých se strany dohodly v úterý v noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka po jednání o koaliční smlouvě | Zdroj: ČTK

V koaliční smlouvě mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL by mělo být i zrušení poplatků u lékaře a za recept nebo zavedení třetí sazby DPH pro léky, knihy, pleny a dětskou výživu. Chybět by neměl bod o tom, že se daně v příštím roce zvyšovat nebudou.

„První daňové změny, na kterých jsme se dohodli, by měly začít platit od roku 2015,“ řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka po klíčovém úterním jednání. I když si všechny strany shodu v programu příští vlády pochvalují, někteří členové KDU-ČSL se obávají, že lidovci přišli zkrátka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání kolem koaliční smlouvy se zajímala redaktorka Věra Masopustová

Vadí jim například možné zavedení minimální daně pro živnostníky. Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je toho ale ve smlouvě z programu jejich strany dost.

„Až opravdu naši členové dostanou v pátek skutečný materiál, návrh textu koaliční smlouvy, v každé kapitole bude opravdu viditelná stopa programu KDU-ČSL,“ poznamenal Jurečka.

I šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek je přesvědčený, že koaliční smlouva žádnou ze zúčastněných stran nepoškodila. „Pokud chceme vytvořit nějaký vládní projekt, tak se musí najít nějaký průnik. Ze všech programů je tam to podstatné,“ myslí si.

Pokud koaliční smlouvu odsouhlasí orgány jednotlivých stran, začne koalice jednat o rozdělení resortů a obsazení ministerstev.

Sobotka půjde na Hrad

Prezident Miloš Zeman zároveň odpoledne přijme na Hradě předsedu ČSSD a možného budoucího premiéra Sobotku. Jde o další z pravidelných schůzek, na kterých Sobotka prezidenta informuje o postupu koaličního vyjednávání.

Bohuslav Sobotka říká, že Zemanovi nastíní základní programové body koaliční smlouvy, kterou v úterý vyjednali zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Definitivní text dohody ale Sobotka nejspíše ještě nepřinese.

„Určitě ho budu v hrubých obrysech informovat o obsahu programové části koaliční smlouvy. Mohu potvrdit, že pan prezident se poměrně živě zajímá o to, jaký bude program příští vlády a jak se do tohoto programu podaří prosadit programové priority sociální demokracie,“ dodal Sobotka.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme