Meteorologové přecházejí na nový model předpovědí

Meteorologové začnou od zítřka používat nový model prognóz. Opouštějí zároveň dosavadní praxi, kdy vydávali podrobné dlouhodobé výhledy počasí. Předpověď na příští týden ale mají hotovou. Zima je podle ní zřejmě na ústupu, příští týden nás mohou potěšit teploty až k patnácti stupňům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Synoptická mapa

Synoptická mapa | Foto: www.aeroclubmilano.it

Zatímco dosud meteorologové připravovali dlouhodobou, měsíční předpověď s konkrétními údaji o teplotách či oblačnosti, nyní hodlají uvádět charakter počasí, tedy zda budou teploty podprůměrné, průměrné nebo nadprůměrné.

„Dosavadní měsíční předpověď počasí byla formou deterministickou,“ vysvětlil František Šopko, vedoucí oddělení předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu.

Nový typ předpovědí bude podle jeho slov pravděpodobnostní. „Spíše budou uvádět charakter předpovědních období, což budou týdny, ve srovnání s dlouhodobým průměrem odpovídajícím dané roční době,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny předpovědí ČMÚ a důvody, proč k ním odborníci přistoupili, popsal vedoucí oddělení předpovědí František Šopko

K novému typu předpovědí meteorologové přecházejí kvůli tomu, že vypracovávat prognózy pro období delší jednoho týdne je v oblasti střední Evropy s její proměnlivým počasím příliš složité.

„Míra nejistoty je velká. Snažíme se spíše jít na trend pravděpodobnostních předpovědí, kdy budeme říkat spíše ty trendy a už nikoliv konkrétní hodnoty,“ upřesnil Šopko.

Konkrétní údaje se nadále dozvíme jen z krátkodobých a střednědobých předpovědí na devět dní dopředu. Míra pravděpodobnosti přitom k devátému dni podle Šopka přirozeně klesá.

„Období za devátým dnem, tam je už míra nejistoty velká, takže my vlastně i tu měsíční předpověď nazýváme měsíčním výhledem. Dále než na měsíc dopředu se nepouštíme, nikdy jsme se nepouštěli,“ dodal odborník.

Problémy s předpověditelností u dlouhodobých prognóz přitom nemají jen čeští meteorologové. Stejně jsou na tom i jejich zahraniční kolegové. Předpověditelnost nad rámec deseti dnů je v Evropě nízká.

Existují však jevy, které se dají předvídat i v dlouhodobém rámci. Patří mezi ně například pacifické El Niño. Šopko připomněl, že ho lze předpovídat až půl roku dopředu.

Veronika Sedláčková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme