Šéfka památkářů ke zřícení budovy: Výrok je nepřijatelný, od primátorky bychom čekali zdrženlivost

Nešťastný a nepřijatelný výrok bez znalosti procesních postupů. Tak šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz reaguje na vyjádření primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO, která po zřícení části domu v pražské Mikulandské ulici uvedla, že je potřeba v celé věci prověřit především roli památkářů.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková

Šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková | Foto: Václav Šlauf / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (hnutí ANO) v úterý odpoledne uvedla, že je nutné prověřit úlohu památkářů v celém případu.

Hasiči po hodinách ukončili prohledávání sutin zřícené budovy v centru Prahy. Další zavalené nenašli

Číst článek

„Je potřebné prověřit roli projektantů, zejména roli památkářů Národního památkového ústavu, který nutil projektanty k nějakým možná i nestandardním postupům,“ řekla novinářům primátorka. Stavební úřad městské části Praha 1 se podle ní bude muset vyjádřit, zda byl dodržen technologický postup.

Ředitelka Národního památkového ústavu serveru iROZHLAS.cz řekla, že zmíněný výrok považuje za nešťastný.

Jak vnímáte výrok paní primátorky? Vykládáte si ho jako možné svalování odpovědnosti na památkový ústav?
Výrok považuji za nešťastný a zcela nepřijatelný. Kdyby byla paní primátorka znalá procesních postupů v oblasti památkové péče a stavebního řízení, nemohla by nic takového nikdy vyslovit. Již ze samé podstaty věci nemůže odborná organizace památkové péče nést jakýkoliv podíl na odpovědnosti za bezchybnost projektu a bezchybnou realizaci stavby.

„Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu“

primátorka Adriana Krnáčová (hnutí ANO)

Od vrcholného představitele města bychom očekávali více uvážlivosti a zdrženlivosti v situaci, kdy nejsou zatím k dispozici žádné expertní závěry příčin zřícení stropních konstrukcí.

Ulice Mikulandská tedy leží v chráněné památkové oblasti?
Mikulandská je součástí historického jádra města Prahy, pro které je vyhlášena Pražská památková rezervace. Městské jádro  je současně zapsáno na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Z tohoto titulu podléhala projektová dokumentace na rekonstrukci a obnovu objektu schválení orgánů památkové péče, ale pouze v limitu vnější podoby stavby a objemů, neboť samotná budova není památkově chráněna).

Role památkářů

Jaká je tedy v tomto ohledu vaše „role“? Jakou máte pravomoc?
Národní památkový ústav je dle zákona odbornou institucí památkové péče, bez výkonných pravomocí – ty v daném případě připadají magistrátu hlavního města Prahy. To znamená, že dáváme k dispozici nezávazné odborné stanovisko, na základě kterého rozhoduje výkonný orgán.

Praha zaplatí za projekt na obnovu trojské lávky 6,3 milionu. Kdy bude hotová, není jasné

Číst článek

Už vás z magistrátu ohledně dané záležitosti někdo kontaktoval?
Ne, doposud nikdo.

Kdo podle vás v celé věci pochybil?
Nechci se dopouštět žádných spekulací, ale jako architekt s technickým vzděláním vím, že obdobné situace se na stavbách většinou dějí v důsledku zanedbaní bezpečnosti práce. Nicméně závěry je možné činit až po provedení šetření  k tomu příslušných orgánů.

Dělali jste v minulosti na budovu posudek?
Žádným posudkem na budovu v Mikulandské nedisponujeme.

Bude se Památkový ústav nyní podílet na odhadu případně odstraňování škod? Případně dohlížet na další zacházení s budovou?
V dané chvíli nemáme žádné pravomoci do situace vstupovat. Budeme-li investorem, dodavatelem nebo výkonným orgánem požádáni, rádi v rámci svých možností přispějeme k řešení situace.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme