Ministerstvo vnitra plánuje jednodenní volby. Poprvé by lidé mohli volit podle nových pravidel v roce 2021

Ministerstvo vnitra chce změnit pravidla, kterými se v Česku řídí všechny volby. Nově by Češi nechodili hlasovat během dvou dní, museli by to stihnout v jednom. První volby, ve kterých by Češi šli k urnám podle nových pravidel, by mohly být ty do sněmovny v roce 2021.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé volí své kandidáty do Evropského parlamentu

Lidé volí své kandidáty do Evropského parlamentu | Foto: Tomáš Adamec

Není ale jasné, který den by Češi měli hlasovat. „Po vzoru některých západních zemí by volby nemusely být o víkendu, ale mohly by být v pracovní den od rána do noci. Nechceme, aby se například stávalo, že lidé kvůli hezkému počasí odjedou na chatu a nebudou moct hlasovat. Volby by totiž měly být maximálně demokratické. Chceme, aby se jich mohlo zúčastnit co nejvíce lidí,“ vyjádřil se místopředseda dolní komory Parlamentu a předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Senát má nového předsedu. Kubera z ODS v druhém kole porazil Hampla

Číst článek

Jednodenní volby ale mohou mít i rizika. „Lidé, kteří dělají na směny, by se pak nemohli voleb vůbec zúčastnit. To může být pro doktory a další profese, které mají delší směny trochu problém,“ upozorňuje předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda z ODS.

Další volební opatření

Změnu je podle některých zákonodárců potřeba spojit i s dalšími opatřeními například s korespondenční volbou. „Jednoznačně také úvaha o možnosti hlasování s předstihem. V daném volebním týdnu by volič mohl hlasovat například od středy, aby nebyl fixován na jeden den voleb. Takhle to funguje i v Rakousku,“ vysvětlil náměstek ministerstva vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Pirátská strana čeká na konkrétní návrh ministerstva vnitra, uvažuje ale o pevně daném termínu voleb. „Jde nám o to, aby se stanovil nějaký pevný termín ideálně v říjnu, kdy se bude volit každé období. Současný model totiž směřuje k tomu, že volební strany nebudou mít prostor na volební kampaň, myslí si poslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Ferjenčík „Rozumnější nám přijde systém ve Švédsku, kde je pevně stanovený jeden volební víkend,“ dodal.

K přípravě změn přizvalo Ministerstvo vnitra zástupce všech parlamentních stran. Musela by se na nich shodnout jak sněmovna, tak Senát.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme