Ministr vnitra Kubice schválil ochranku pro 'první slečnu'

Budoucího prezidenta Miloše Zemana i jeho rodinu už chrání policie. Ministr vnitra Jan Kubice na návrh policie schválil i ochranu Zemanovy dcery Kateřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman s dcerou | Zdroj: ČTK

Ministr Kubice podle mluvčího Vladimíra Řepky podepsal poskytnutí ochranky pro Kateřinu Zemanovou včera.

„Pan ministr říká, že je na policii, aby vyhodnotila rizika, která případně hrozí."

"A již včera před podepsáním, když jsem s ním mluvil, tak mi říkal, že bez odkladu, jakmile od pana Kužela přijde návrh na ochranku pro první slečnu, tak že ji podepíše,“ potvrdil Řepka Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřadování Miloše Zemana v Loretánské ulici v Praze celý den sleduje reportérka Martina Spěváčková

Ochranku má kromě nově zvoleného prezidenta i jeho žena Ivana. Podle náměstka policejního prezidenta Tomáše Kužela už budoucí hlavu státu nehlídá soukromá bezpečnostní služba, ale pouze policisté.

Kolik policistů se na ochraně Zemanovy rodiny podílí, nechtěl náměstek Kužel upřesnit. Připustil ale, že ochranka pro dceru hlavy státu není standardní.

„Není to ze zákona, nicméně je to běžné, že chráněná osoba v tomto postu může požádat ještě o ochranu některých rodinných příslušníků navíc,“ řekl Kužel. Standardně má ochranku přidělenou prezident a jeho manželka.

Schůzka s kancléřem Weiglem

Dnes dopoledne začal nově zvolený prezident úřadovat. Do své kanceláře v pražské Loretánské ulici nedaleko Hradu dorazil krátce po desáté hodině a v dobré náladě.

Za půl hodiny pak k němu přijeli kancléř Jiří Weigl a šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Miloš Zeman s nimi probíral převzetí prezidentské kanceláře. Schůzka, na kterou Jiří Weigl přišel s kyticí, trvala něco málo přes hodinu.

Zeman pak novinářům řekl, že probírali přípravy na jeho inauguraci, která bude 8. března. Mluvili také o složení prezidentské kanceláře a Správy Pražského hradu.

Vedoucí kanceláře prezidenta Jiří Weigl (vlevo) a šéf hradní správy Ivo Velíšek jdou na schůzku s Milošem Zemanem v Loretánské ulici | Foto: Filip Jandourek

Během dopoledne Miloše Zemana přišel pozdravit i vlivný právník a šéf ČSTV Miroslav Jansta, prý ale šel nově zvolenému prezidentovi jen poblahopřát.

Další Zemanův program ale je - dalo by se říct - obestřen tajemstvím. „Nikdo z jeho okolí nechce říct, kdo sem do Loretánské ulice ještě přijde. Víme jen, že by Zeman měl úřadovat zhruba do čtyř hodin odpoledne a že minimálně ještě jednu návštěvu očekává. V tuto chvíli Miloš Zeman ve své kanceláři není, krátce po poledni totiž odjel na oběd a zatím se nevrátil,“ hlásila krátce po 14. hodině naše reportérka.

Nejasný zůstává i Zemanův program na další dny. Podařilo se nám ale zjistit, že příští týden plánuje nechat se vyfotit na oficiální portrét a chce se prý také potkat s předsedy politických stran. Do jejich stranických sídel se ale nechystá, přijímat je bude ve své kanceláři.

Tereza Bartůňková, mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme