Na kolo i po dvou pivech. Senát podpořil návrh na mírnou toleranci alkoholu u cyklistů

Horní komora podpořila nový senátorský návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu pod mírným vlivem alkoholu. Zrušení nulové tolerance k alkoholu za řídítky bicyklů by se mělo vztahovat na cyklostezky i silnice třetí třídy, což část senátorů kritizovala. Pro zamítnutí návrhu ale ve středu hlasovala jen necelá třetina přítomných senátorů, a to zejména zástupci lidovců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Novela počítá s tím, že cyklisté by mohli mít v krvi 0,5 promile, podobně jako v Německu. V Rakousku či Polsku je limit ještě vyšší.

Navrhovaný limit odpovídá skleničce vína nebo dvěma desetistupňovým pivům, uvedl za předkladatele senátor Jiří Vosecký (STAN).

Mírnější sankce

Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 000 korun.

„Restrikcí jsme nikdy nenaučili lidi, aby se chovali zodpovědně,“ poznamenal k tomu Vosecký. Kdyby ale cyklista způsobil dopravní nehodu, vztahovaly by se na něj sankce jako na ostatní účastníky silničního provozu.

Novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích předložilo 12 senátorů z různých klubů. Cílem bylo mimo jiné umožnit lidem plně využívat vinařské cyklostezky, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky.

Obdobný návrh senátoři předložili už před dvěma lety, sněmovna v předvolebním složení jej ale nestihla projednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme