Nájemníci se obávají výrazného zvýšení nájemného

Ve většině menších měst a obcí, a také v Ostravě nebo Ústí nad Labem, se od příštího roku uvolní regulované nájemné. Pak bude na obou stranách, aby se dohodly na výši činže. Nájemníci bijí na poplach. Říkají, že nejsou jasně nastavena pravidla, podle nichž se budou tyto platby určovat, a hrozí, že vyletí na neúnosnou úroveň.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení

bydlení | Foto: Jan Rosenauer

Ministr pro místní rozvoj Kamil Janovský dnes představil cenovou mapu nájemného, která by měla pomoci řešit případné spory.

„Cenová mapa by měla v zásadě sloužit jako vodítko jak pro majitele bytů, tak pro nájemníky, ale i pro soudy, které případně budou rozhodovat spory o zvýšení místně obvyklého nájemného,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Janovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výši nájemného v příštím roce v pořadu Ozvěny dne Radiožurnálu.mp3

„Pro soudy z hlediska jejich rozhodování je vždycky nejdůležitější zákon. Podzákonné nástroje – vodítka – jsou vždycky trochu problém,“ řekl předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.

V současné době ministerstvo připravuje zadávací podmínky. Zpracovatel cenové mapy pro celou republiku bude podle něj zřejmě vycházet z údajů realitních kanceláří a z dalších materiálů, které jsou nyní k dispozici.

Kamil Janovský dodal, že ministerstvo pro místní rozvoj řeší spolu se Sdružením nájemníků a ministerstvem práce a sociálních věcí také otázky sociálního bydlení.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme