Nehody blokovaly dálnici D1 na Vysočině i u Brna

Po třech týdnech začal dopravu v zemi opět komplikovat sníh. Na většině území ho napadlo až několik desítek centimetrů. Policisté museli ráno dočasně uzavřít kvůli srážce autobusu a čtyř osobních aut dálnici D1 u Brna ve směru na Olomouc. Nehody omezovaly provoz také na Vysočině. Na 98. kilometru se převrátila cisterna a havarovalo tam i auto hasičů. Ve Špindlerově Mlýně vyhlásili silničáři na několik hodin kalamitní stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nehoda na 214. kilometru D1 | Zdroj: ČTK

Hromadná nehoda autobusu a čtyř osobních aut se stala v 7:30 na 214. kilometru D1 ve směru Brno - Olomouc. Nikdo nebyl zraněn, vozidla ale zablokovala všechny pruhy.

Policie nemohla odklonit dopravu mimo dálnici, protože silnice v okolí místa nehody jsou pod sněhem. Provoz se podařilo obnovit zhruba po hodině a půl.

Na 98. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu po 7:00 vjel řidič cisterny s olejem do středových svodidel a zablokoval levý a částečně i pravý jízdní pruh.

Do auta hasičů pak následně narazil při záchranných pracích řidič nákladního auta a z místa ujel. Podle policie se v oblasti stalo několik dalších nehod, všechny se ale obešly bez zranění.

Dálnice ve směru na Prahu byla kvůli vyprošťování cisterny průjezdná pouze odstavným pruhem, kolony dosahovaly několika kilometrů. V opačném směru havarovalo na 93. kilometru osobní auto. Po 10:00 už žádná z nehod nebránila provozu a silničářům se daří dálnici udržovat sjízdnou.

Na Vysočině přes noc napadlo na 15 centimetrů sněhu, doprava místy kolabovala i mimo dálnici. Nejkritičtější byla situace na silnici první třídy mezi Znojmem, Jihlavou a Prahou. Auta tam čekala ve frontách až několik hodin.

Kvůli hustému sněžení a špatné sjízdnosti je pro nákladní dopravu uzavřen česko-německý hraniční přechod Cínovec na Teplicku. Řidiči mohou využít přechod Rumburk na Děčínsku a Hora sv. Šebestiána na Chomutovsku. Osobní auta přes Cínovec projedou.

V Krkonoších vyhlásili v 11:00 kvůli sněžení a silnému nárazovému větru kalamitní stav na silnici ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovu boudu. "Technické služby mají vážnou poruchu na nákladním vozidle se šípem a v obavě, aby Špindlerova bouda nebyla zafoukaná, starosta požádal armádu, aby nám pomohla těžkou technikou," řekl ředitel Technických služeb města Miloslav Tomíček.

Odpoledne se silnici na Špindlerovu boudu podařilo prohrnout a zprůjezdnit. Řidiči by však měli mít zimní výbavu včetně sněhových řetězů. V samotném Špindlerově Mlýně byla dopravní situace bez problémů a také na hřebenech Krkonoš se vítr postupně uklidňuje.

Počasí ale může přinést problémy i během dne. I když sněžení na většině území ustává, podle předpovědi může v nižších polohách pršet a na promrzlých silnicích vznikat náledí. Řidiči by proto měli být opatrní a počítat s časovou rezervou, radí silničáři.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Eliška Pilařová, Martin Hromádka, Petr Zettner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme