Nejen exsoudce Knotek. Nejvyšší soud smazal všechny verdikty úplatkářské kauzy v Litoměřicích

Rozsudky v úplatkářské kauze u Okresního soudu v Litoměřicích od konce dubna neplatí. Nejvyšší soud zrušil tresty nejen bývalému soudci Josefu Knotkovi, ale i jeho někdejšímu kolegovi Ladislavu Jelínkovi a dalším třem obviněným - soudní zapisovatelce Jiřině Šindelářové a dvěma mužům, kteří podle obžaloby Knotka podpláceli, zjistil server iROZHLAS.cz. Případ se tak kompletně vrací do bodu nula. Knotka již v dubnu propustili z vězení.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exsoudce Josef Knotek. | Foto: MARTIN ADAMEC / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Profimedia

"Ohledně obviněných Josefa Knotka, Ladislava Jelínka a Antonína Kühna se zrušuje rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, a rozsudek Okresního soudu v Jičíně," zní klíčová věta usnesení Nejvyššího soudu, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil.

Trojice proti pravomocnému rozsudku podala dovolání, Nejvyšší soud však zrušil také verdikty nad zapisovatelkou litoměřického soudu Jiřinou Šindelářovou a Antonínem Marčaníkem, ačkoliv dovolání nepodali.

Exsoudce Knotek odsouzený za úplatky je na svobodě. Nejvyšší soud nařídil jeho okamžité propuštění

Číst článek

Rozhodněte znova

"Okresnímu soudu v Jičíně se přikazuje, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl," uvádí usnesení.

Knotek podle původních verdiktů za peníze ovlivnil několik kauz. Ve třech případech šlo podle obžaloby o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení.

V případě, kde měli figurovat i Jelínek se Šindelářovou a Kühnem, se například dostal na svobodu muž odsouzený na šest let za leasingové podvody, který si polovinu trestu odseděl ve vazbě.

Jelínek údajně na žádost Knotka urychlil rozhodnutí o podmíněném propuštění a odsouzený díky tomu nemusel nastoupit do vězení.

Třicet tisíc a láhev whisky

Knotek za to podle policie dostal 30 000 korun, Jelínek láhev whisky. Knotek si ale podle obžaloby v pěti případech nechal slíbit statisícové úplatky, z nichž část nestačil přebrat kvůli tomu, že ho zadržela policie.

Okresní soud v Jičíne a po něm Krajský soud v Hradci Knotka v roce 2015 poslaly na 5,5 roku za mříže, Jelínkovi a dalším rozdaly podmínky.

Projednávání případu u soudů se táhne už od roku 2013. Krajský soud ho již jednou okresnímu vrátil k novému projednání.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme