Detektivové stíhají v souvislosti se zakázkou na likvidaci nebezpečných odpadů devět lidí a dvě firmy

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu stíhají dvě firmy a devět lidí kvůli likvidaci nebezpečných odpadů. Jde o státní zakázku na odstranění starých ekologických zátěží. Radiožurnálu to potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Případ dozoruje právě Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Nelahozeves (Aktualizováno: 14:25 13. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka (ilustrační foto)

Skládka (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

O které firmy konkrétně jde, Bradáčová nekomentovala.

„Dotýká se to trestních stíhání několika trestných činů, a to zločinu obecného ohrožení, potom zločinu podvodu, trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí a současně také trestného činu porušení předpisu o pravidlech hospodářské soutěže,“ popsala pro Radiožurnál.

Odpad ekologicky spálíme, slibuje firma s vazbami na podnikatele Pitra. Jenže nemá kde

Číst článek

Státní zakázka se týká nebezpečných odpadů ze skládky v Nelahozevsi na Mělnicku. Ty se následně převážely a ukládaly na skládku Celio u Litvínova na Mostecku.

Trestné činy podle Bradáčové souvisejí s realizací veřejné zakázky ministerstva financí s názvem Opatření vedoucí k nápravě starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol.

„Věříme, že bude vše řádně prošetřeno a jsme připraveni s příslušnými úřady plně spolupracovat,“ řekl mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.

„Každoročně investujeme zhruba dvě miliardy korun na projekty spojené s ochranou životního prostředí a vyvíjíme maximální úsilí k minimalizaci dopadů naší výrobní činnosti. Tato kauza na nás neoprávněně vrhá špatné světlo, ačkoliv nejsme ani zadavatelem, ani realizátorem likvidace starých ekologických zátěží na skládce Nelahozeves Kaučuk,“ dodal Kaidl.

Firma Purum Kraft, pod kterou skládka Celio patří, měla s odpady ze státní zakázky problémy už v minulosti. Kvůli nesprávnému skladování nebezpečných odpadů provoz skládky loni v srpnu omezila Česká inspekce životního prostředí. Pochybení ale společnost odmítla.

Zakázku na odstranění starých ekologických zátěží zadalo ministerstvo financí v roce 2016. Skládku v Nelahozevsi v současnosti vlastní společnost Unipetrol, nebezpečné materiály se na ni dostaly ještě před její privatizací.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme