Nemocnice mají v zásobách léky proti covidu za stovky milionů korun, brzy expirují

Některé nemocnice mají v zásobách léky proti covidu-19, kterým už vypršela nebo brzy vyprší doba použitelnosti. Ministerstvo zdravotnictví nyní hledá cestu, jak nemocnicím výdaje za tyto léky uhradit. V případě krajských nemocnic, jejichž zřizovatelem je kraj, to ale může být problém.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti onemocnění Covid-19

Vakcína proti covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Celkem se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jedná o léky za asi 300 milionů korun. Řekl to novinářům na tiskové konferenci.

Nemocnice v minulosti z rozhodnutí vlády nakoupily desítky tisíc dávek takzvaných monoklonálních protilátek, které chrání před rozvinutím těžkého covidu-19.

Nemocnice a lékárny mají nedostatek protilátkových léků proti covidu. Ministerstvo nyní objednalo další

Číst článek

Na variantu omikron, která je od začátku letošního roku dominantní, ale účinkují méně. Pro podzimní vlnu covidu chce proto vláda objednat jiné léky, takzvaná antivirotika.

Přímo řízeným organizacím, což jsou velké fakultní nemocnice, může ministerstvo náklady kompenzovat. Problém ale nastává u krajských nemocnic, jejichž zřizovatelem je kraj.

„Ty nemocnice jsou krajské a já neumím žádným legálním způsobem (…) jim dát peníze za monoklonální protilátky, protože ty léky jsou buď prošlé, nebo neúčinné,“ řekl Válek. 

Válek řekl, že slíbil hejtmanům, že se vláda bude tímto problémem zabývat. „Předpokládám, že dospějeme k nějakému řešení, které ale musí být v souladu se zákonem, a to je zásadní problém,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme