Nezaměstnanost v listopadu klesla o jednu desetinu procenta, lidí bez práce je nejmíň za 20 let

V Česku je znovu nižší nezaměstnanost. Oproti říjnu klesla o jednu desetinu na 3,5 procenta. To je nejmíň za posledních 20 let. Oznámil to Úřad práce. Celkem bylo bez práce necelých 266 tisíc lidí. V listopadu zároveň přibylo volných pracovních míst.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidí bez práce bylo v listopadu nejmíň za posledních 20 let | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Loni v listopadu bylo bez práce 4,9 procenta lidí. Počet volných pracovních pozic byl před rokem skoro o 78,5 tisíce nižší než letos.

Situaci na trhu práce nadále ovlivňuje příznivý stav ekonomiky. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech.

Trh práce je podle analytiků vyčerpaný, brzdí další růst

Číst článek

Z jednotlivých regionů měl koncem listopadu nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 2,3 procenta. Nejvyšší je podíl nezaměstnaných nadále v Moravskoslezském kraji s 5,4 procenta. Mezi okresy je nejnižší nezaměstnanost opět na Rychnovsku s 1,2 procenta. Naopak nejhorší situace zůstává na Karvinsku, kde je bez práce 8,1 procenta lidí.

Na jedno volné místo připadalo na konci listopadu v Česku v průměru 1,2 uchazeče. Nejvyšší přetlak na pracovním trhu registrují úřady práce na Karvinsku, kde bylo 8,8 uchazeče na místo. Naopak nejlepší je situace na Pardubicku a v okrese Praha-východ, kde na jednu volnou pozici připadá shodně 0,2 uchazeče.

Zeman v Lánech přijal první kandidáty na ministry. Dorazily Němcová a Dostálová

Číst článek

Největší zájem mají zaměstnavatelé o stavební dělníky, pomocníky ve výrobě a řidiče nákladních aut. Sháňka je také po montérech, svářečích nebo kuchařích a uklízečkách. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

„Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance," uvádí ÚP.

Pozitivně se v listopadu vyvíjela i statistika dlouhodobě nezaměstnaných. Podíl lidí, kteří jsou bez práce déle než rok, klesl na 36,4 procenta z loňských 40,3 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme