Po roce od napadení číšníka v Praze stanuli dva Nizozemci před soudem. Jsou obžalováni z pokusu o vraždu

Bratři Aräsh a Armin Nahviovi z Nizozemska, kteří jsou obžalováni z loňského pokusu o vraždu číšníka z restaurace v centru Prahy, v pondělí u soudu uvedli, že na jejich skupinku jako první fyzicky zaútočil manažer podniku. Do konfliktu se údajně zapojili, aby bránili své přátele. Mužům, kteří přijeli do české metropole na rozlučku se svobodou, hrozí deset až 18 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud ve Spálené ulici, projednávání případu pokusu o vraždu číšníka v centru Prahy. 15.4.2019

Bratři Aräsh a Armin Nahviovi u Městského soudu v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Brutální zbití číšníka, který po bratrech žádá odškodné 2,6 milionu korun, zachytily kamery.

Incident se stal loni 21. dubna na zahrádce restaurace Polpo, která se nachází u obchodního centra Quadrio. Spor mezi sedmičlennou skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol.

Je jedno, jestli to bude 16 nebo 18 let. Trest musí být exemplární, říká zmocněnec napadeného číšníka

Číst článek

Ze rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Obžaloba označuje za dva hlavní agresory právě bratry Nahviovy.

„Chtěli jsme v Praze popíjet a užít si to, což jsme přesně dělali až do toho incidentu,“ uvedl v pondělí u pražského městského soudu anglicky Armin, který se před vzetím do vazby živil jako osobní trenér a kterému bude tento týden 29 let.

Tvrdí, že manažer restaurace bezdůvodně a nečekaně napadl jeho kamaráda, a to ve chvíli, kdy už se skupinka po slovním konfliktu zvedala k odchodu. Na bitku si prý příliš nepamatuje.

Se stejnou verzí ohledně počátku rvačky přišel i dvaatřicetiletý Aräsh, který před příletem do ČR podnikal v internetovém marketingu. Také on vypovídal v angličtině, tlumočníka do nizozemštiny bratři odmítli.

Kopy nízké intenzity

„Vzpomínám si, že jsem někoho kopl dvakrát nebo třikrát do zad, ale byly to kopy nízké intenzity, zezadu do žeber,“ popsal. Přiznal také jeden kop do obličeje.

Cizinci z místa činu utekli a večer téhož dne odjeli do Berlína. Tvrdí, že to měli od počátku v plánu. Do Prahy se následně vrátili, protože odtud měli koupené letenky domů. Na pražském letišti je zadržela policie.

Nizozemci, kteří v centru Prahy zbili číšníka, byli obžalováni z pokusu o vraždu. Hrozí jim 18 let

Číst článek

Bratři v pondělí uvedli, že netušili, že číšníkovi způsobili tak vážná zranění a že je policisté hledají. Z videa útoku, které zhlédli ve vazbě, byli podle vlastních slov v šoku. Vůbec se podle nich neshodovalo s jejich vzpomínkami. „Vypadalo to, že se chovám jako nějaký robot,“ řekl Aräsh.

Policie dvojici původně vinila z těžkého ublížení na zdraví, později ale právní kvalifikaci případu zpřísnila. Muži jsou obžalováni také z výtržnictví. Armin se navíc zodpovídá z pokusu o ublížení na zdraví. V noci před zbitím číšníka podle obžaloby udeřil do obličeje muže, s nímž se předtím pohádal před klubem v Dlouhé ulici. Nahvi to popírá.

Třem dalším členům skupinky turistů soud už dříve uložil podmíněné tresty a pětileté vyhoštění z Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme