Nový americký velvyslanec se dnes ujme úřadu
Nový americký velvyslanec v České republice Norman Eisen se dnes oficiálně ujme svého úřadu. Dopoledne předá pověřovací listiny prezidentu Václavu Klausovi. Křeslo amerického ambasadora bylo prázdné dva roky.
Podivnou etapu americko-českých vztahů ukončil až Barack Obama, který jmenoval Normana Eisena bez souhlasu Senátu. To znamená, že mandát někdejšího Obamova poradce pro etiku, přezdívaného "Pan Ne," je omezený na 12 měsíců. Může se ale prodloužit.
O okolnostech jmenování nového amerického velvyslance v Česku mluvil na Radiožurnálu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
„Myslím si, že se nejedná o nějaký handicap. Doufám, že mu bude mandát po nějaké době potvrzen i senátem. I za rok se dá udělat spousta práce,“ říká ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.
Podle něj je neobvyklé, aby státy neměly tak dlouhou dobu vzájemné zastoupení v osobě velvyslance.
Eisenova matka Frieda, která přežila Osvětim, pocházela z Československa, a tak se absolvent právnické fakulty na Harvardu vlastně vrací do země svých předků.
Tato skutečnost i dlouholeté přátelství Eisena s Barackem Obamou, budí naděje na oživení česko-amerických vztahů.
„Pro Českou republiku je výhodou, že se u nás americkým velvyslancem stane zrovna Norman Eisen, který má přímé spojení s prezidentem Obamou,“ pokračuje ministr zahraničí.
Jako bývalý Obamův poradce pro etiku bude na českou realitu těchto dnů podle Schwarzenberga „čumět.“
Ministr zahraničí, který se dnes s novým americkým velvyslancem v Černínském paláci sejde, se bude údajně zajímat o další vývoj hospodářství v USA, o ratifikaci smlouvy START i o svou návštěvu ve Spojených státech na jaře.
Příjezd nového velvyslance by taky mohl podstatně urychlit obsazení postu českého ambasadora ve Washingtonu.
„Ještě jsem nikoho nenavrhnul. Ale my jsme zde byli bez amerického velvyslance dva roky. My máme velvyslanecký post ve Washingtonu neobsazený pouze půl roku, takže nemusíme pospíchat,“ dodává Karel Schwarzenberg.