Obce požadují přísnější pravidla proti zneužívání dávek

Obce, které mají problémy s takzvanými ‚nepřizpůsobivými‘ obyvateli, chtějí změnu zákonů. Novely by jim měly umožnit přitvrdit například při vyplácení dávek v hmotné nouzi. O ty by přišel ten, kdo nechodí do obcí zřízené veřejné služby nebo sociální dávky utrácí za drogy, alkohol či v hernách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze | Foto: Filip Rožánek

K prokázání takových aktivit by měl nově stačit institut důvodné obavy ze strany úřadu. Seminář na toto téma svolala chomutovská primátorka a poslankyně Ivana Řápková.

Zpřísnění podmínek pro výplatu některých dávek má ve svém programovém prohlášení i vláda Petra Nečase. Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky se záměry vlády od požadavků obcí moc neliší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měl by stát přitvrdit v postupu proti občanům, kteří se špatně přizpůsobují jeho pravidlům? V Ozvěnách dne diskutovali Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni a poradce premiéra a ředitel občanského institutu Roman Joch

„Je potřeba zvýšit testování u žadatelů o různé podpory na jejich majetek, majetkové poměry, na jejich situaci. Je potřeba účelově vázat prostředky, to znamená nedovolit, aby docházelo ke zneužívání dávek k nákupu alkoholu, gamblerství a dalších věcí prostřednictvím vhodných nástrojů, které jsou na trhu dostupné, jako například elektronická peněženka. Potom se nesmí zapomínat také na kontrolu a tu následnou represi,“ řekl Šiška.

Podle Martina Šimáčka z Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády je třeba na oprávněnost čerpání dávek dohlédnout. Jak ale řekl Radiožurnálu, sociální dávky prý zneužívá méně lidí z vyloučených lokalit, než se obecně udává.

„To zneužití zaznamenáváme zejména u lidí, jako jsou lichváři, různí gauneři, gangsteři, kteří vlastně naopak ještě okrádají lidi v lokalitách o jejich sociální dávky, výměnou za kdysi půjčku, kterou dnes vybírají s velkými úroky zpět. Na ty je potřeba si posvítit, ale já se trochu bojím, aby ta diskuse nesklouzla tím směrem, ze kterého by to vypadalo, že skutečně lidé v lokalitách dnes nějak masivně zneužívají dávky – to si nemyslím,“ tvrdí Šimáček.

Změny by mohly být od ledna 2012

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce komplexní strategii novelizace příslušných zákonů zveřejnit do konce tohoto měsíce. Návrhy pak čeká veřejná diskuse a připomínkování, k poslancům by se mohly novely dostat na jaře příštího roku a platnost změn chystá vláda od ledna roku 2012.

Poradce premiéra a ředitel občanského institutu Roman Joch vnímá volání některých starostů po zpřísnění postupu proti ‚nepřizpůsobivým‘ v rozumné míře za oprávněné.

„V každém státě dochází ke zneužívání sociálních dávek a je třeba se snažit o minimalizaci tohoto zneužívání. Opatření nesmějí být drastická, ale realistická,“ míní Roman Joch.

Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni především odmítá termín nepřizpůsobiví. „Označování nějaké skupiny podobným pejorativem předcházelo téměř každé genocidě v historii,“ řekl Hůle.

Zneužívání dávek musí stát podle něj trestat a nevytvářet pro takové konání vhodné podmínky. Současná vláda se o to snaží. Ministr Drábek připravuje redukci některých dávek a jejich provázání na docházku dětí do školy.

„Paní Řápková tak nepřichází s ničím novým a vzhledem k tomu, že je několik dnů do voleb, tak je souvislost z mého pohledu zřejmá,“ dodal Hůle.

Igor Maňour, Věra Masopustová, Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme