Obžalovaný kvůli požáru v Českém Švýcarsku je dočasně na psychiatrii. Soud odročil líčení na neurčito

37letý muž, jemuž obžaloba klade za vinu založení největšího lesního požáru v historii Česka, bude dočasně umístěn na vězeňskou psychiatrii. Zůstává tak ve vazbě. Na oddělení mu budou postupně snižovat medikaci. Soudní znalci uvedli, že je utlumen, je však schopen, ač omezeně, vnímat hlavní líčení. Soud v Ústí nad Labem v pondělí odročil hlavní líčení na neurčito.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnici je wifi, telefony můžou mít pacienti u sebe. V knihovně je několik počítačů. Mají tu dokonce i pokoj pro návštěvy

37letý muž, jemuž obžaloba klade za vinu založení největšího lesního požáru v historii Česka, bude dočasně umístěn na vězeňskou psychiatrii (ilustrační foto) | Foto: Jana Karasová | Zdroj: Český rozhlas

Muži za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí až 15 let vězení. Obžalovaný zapálení požáru v národním parku České Švýcarsko v roce 2022 popírá. Přiznal vinu jen v případě menších požárů na Děčínsku. Soud zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl. Muž působil při hlavním líčení zmateně, proto si soud vyžádal posouzení jeho psychického stavu.

Přiznal se k požáru několika posedů. Zapálení Českého Švýcarska ale obžalovaný u soudu odmítl

Číst článek

V důsledku medikace není podle soudce Romana Felzmanna možné, aby se obžalovaný účastnil hlavního líčení. V soudním procesu tedy nyní nelze pokračovat, dodal. Zároveň rozhodl o prodloužení vazby, ve které je obžalovaný od loňského května.

Znalci z oboru psychiatrie a klinické psychologie uvedli, že u obžalovaného nezjistili akutní psychotické onemocnění. Má podle nich poruchu osobnosti. „Soud nerozhoduje o výši medikace. Nyní se lékaři budou snažit medikaci snížit, aby jeho účast na trestním řízení byla pokud možno jím více vnímaná,“ řekl obhájce Vít Pavko. Doplnil, že bude umístěn na psychiatrii ve speciální vazební věznici.

Způsobil i další požáry

37letý muž způsobení požáru v Českém Švýcarsku opakovaně popíral už v minulosti. Podle obžaloby způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedů.

Muž, který měl zapálit České Švýcarsko. Bývalému strážci parku hrozí 15 let vězení

Číst článek

Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha a velmi vysokých teplot i přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů rozdělal oheň v noci na 24. července 2022 v Hřensku v lokalitě Malinový důl. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.

Požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Musely se evakuovat stovky lidí. Náročný zásah trval 21 dní. Požár způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší. U likvidace požáru se vystřídalo 6000 hasičů.

Pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. Obyvatelé několika obcí je museli opustit, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme