Odchod ministra vnitra Johna si přeje 35 tisíc policistů a hasičů

Více než 35 tisíc podpisů se už sešlo pod peticí, v níž především policejní odboráři žádají odchod ministra vnitra Radka Johna. Stěžují si v první řadě na to, že letošní propad mezd v těchto složkách je údajně vyšší, než jim šéf rezortu sliboval. Že platy klesly v průměru o více než deset procent. Ministr to popírá, mluví o zhruba osmiprocentním snížení odměn. Tvrdí, že policistům a hasičům zajistil maximální možný objem peněz na mzdy a petici označuje za politickou akci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John trvá na komisi, která má vybrat nového policejního prezidenta | Zdroj: ČTK

Petici za odvolání ministra vnitra podepsali z většiny policisté, 26 z 35 tisíc. Přes čtyři a půl tisíce jmen připojili také hasiči a zaměstnanci hasičského sboru. Zbylí protestující jsou z ostatních bezpečnostních sborů nebo běžní občané. Uvedl to dnes předseda nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek s tím, že petici zítra předají premiérovi Petru Nečasovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavcích policistů a hasičů mluvil na Radiožurnálu předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek

„Lidé petici podepisovali, protože se ztotožnili s jejím požadavkem. Petice je adresována předsedovi vlády České republiky, aby odvolal pana ministra Johna. Velmi stručně řečeno jsou těmi důvody to, že ministr John nezajistil dostatek prostředků na platy, ale především na provoz obou bezpečnostních sborů. Projevuje se to zejména ve snižování kvality služeb a potřebě neustále ještě reorganizovat a optimalizovat tyto bezpečnostní sbory,“ řekl Milan Štěpánek.

Organizátorům petice vadí i způsob, jakým Radek John o policistech a hasičích mluví. Svůj díl podle Štěpánka hrála i vize snížení počtu policistů na přesný počet 40 tisíc, ačkoliv pro to nebyly žádné podklady. Také občanští zaměstnanci ministerstva vnitra byli a jsou hromadně propouštěni a proto s prací ministra nejsou spokojeni.

Politická věc?

Policejní prezident Petr Lessy řekl, že peticí jdou odbory proti jeho snaze odpolitizovat policii. S protestem Lessy nesouhlasí, ale bude ho respektovat.

Spekulace o tom, že by jejich petice byla nějakým způsobem zpolitizovaná, odboráři důrazně odmítli.

Předseda Nezávislého odborového svazu policie ČR Milan Štěpánek (vpravo) a předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk J. Oberreiter | Foto: ČTK

„Petice je naším dílem, není nikým jiným řízena ani podporována. Veřejnost si mohla všimnout, že jsme nedělali žádnou kampaň, neměli jsme na to žádnou PR agenturu. Nechali jsme to na rozhodnutí policistů. A nemyslím si, že by vyjádření názoru jednotlivého člověka nebo skupiny bylo nějakou politickou akcí,“ ohradil se Štěpánek.

„Nejsem stoprocentně přesvědčen o tom, že na základě této petice bude ministr John odvolán. Na druhou stranu věřím, že pan premiér neponechá tuto akci zcela bez odezvy. Myslím, že více než 60 procent policistů, kteří podepsali tuto petici, svědčí o tom, že u policie asi není něco v pořádku,“ dodal předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.

Předseda vlády Petr Nečas chce o petici jednat s představiteli nezávislého odborového svazu policistů. V Hradci Králové dnes řekl, že celá situace poukazuje na špatnou komunikaci mezi ministerstvem a policií:

„Setkám se s představiteli nezávislého odborového svazu policistů a samozřejmě si velice pečlivě vyslechnu jejich argumenty. Na druhou stranu ale skutečně platí, že o působení v politických funkcích nerozhodují odboráři svým hlasováním, ale rozhoduje se v řádných volbách. Plyne z toho i to, že způsob komunikace vedení ministerstva vnitra s policisty není asi dvakrát dobrý.“

Eva Boudová, Jan Herget, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme