ODS chce ovládnout některé parlamentní výbory

Občanská demokratická strana plánuje převolení výborů v Poslanecké sněmovně. Na místa jejich předsedů chce dosadit své lidi. Také chce lichý počet poslanců ve sněmovních orgánech. Občanští demokraté chtějí ovládnout rozpočtový, zdravotní a kontrolní výbor. V současné době stojí v čele rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, zdravotní vede David Rath, oba z ČSSD a kontrolní výbor Vladimír Koníček z KSČM. Důvodem k plánovaným změnám je i neúspěch koalice při projednávání reformy veřejných financí v rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Marián Vojtek

Nepřítomnost jednoho z poslanců ODS způsobila, že při projednávání reformního balíku schválil rozpočtový výbor návrhy opozice. Problém by ale nastal i v případě, že by se poslanec za ODS dostavil. V tom případě by hlasování skončilo patem. ODS zatím o svých plánech s koaličními partnery nejednala.

Šéf lidovců Jiří Čunek se dnes vyjádřil, že by v tuto chvíli převolbu nepodporoval. Ale pokud ODS předloží pádné argumenty, musí o převolbě jednat vláda. "Teď musíme jako vláda vyřešit to, jestli se takové situace budou opakovat. Tím pádem nebudeme moci pracovat. Pak převolení výboru by určitě bylo nutné," řekl Čunek.

Opozice je jednoznačně proti převolbě. Pokud by se k tomu ODS skutečně odhodlala, šlo by podle sociálních demokratů o čistku nejen na úrovni státní správy, ale i parlamentu. Je pravděpodobně, že by se v takovém případě ČSSD v Poslanecké sněmovně vydala cestou nulové tolerance.

"Myslím, že takovou věc můžeme zvážit. Nějakou formu tvrdé opozice. Těžko může někdo předpokládat, že když do nás kamenem, tak my do něj chlebem," dodal šéf strany Jiří Paroubek.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme