Křeček je novým ombudsmanem, slib složil do rukou místopředsedy sněmovny Okamury

Někdejší poslanec ČSSD Stanislav Křeček se ve středu složením slibu do rukou místopředsedy sněmovny Tomia Okamury z SPD ujal funkce veřejného ochránce práv. Nahradil tak Annu Šabatovou, jejíž šestileté funkční období vypršelo v úterý. Ceremoniálu se nakonec nezúčastnil místopředseda sněmovny Vojtěch Filip z KSČM kvůli zdravotní indispozici.

Praha (Aktualizováno: 15:32 19. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do funkce nastupuje nový ombudsman Stanislav Křeček. Jmenoval jej druhý místopředseda sněmovny Tomio Okamura. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Místopředseda sněmovny Tomio Okamura při ceremoniálu popřál Stanislavu Křečkovi mnoho úspěchů a to, aby se mu dařilo naplňovat své vize. „Budu se o to snažit,“ reagoval Křeček.

Šéfa komunistů Filipa odvezli s infarktem do nemocnice. ‚Mám po zákroku, je mi dobře,‘ uvedl

Číst článek

Nový ombudsman pak po složení slibu řekl, že nechystá v úřadu dramatické změny. „Je řízen profesionálně a bude i nadále,“ uvedl.

Úřad v Brně přebere Křeček ve čtvrtek na setkání se svou předchůdkyní Annou Šabatovou „Poděkuji jí za šest let spolupráce, budeme hledat cesty, jak dál pokračovat,“ uvedl.

Na některé věci chce podle svých slov navázat, další dělat jinak. „Tak je tomu vždy, když se mění vedení. Naše náplň je dána zákonem, nevymýšlíme si naši působnost,“ řekl.

Stal se čtvrtým ombudsmanem, a to po Otakaru Motejlovi (2000–2010), Pavlu Varvařovském (2010–2013) a Anně Šabatové (2014-2020).

Filipův infarkt

U složení slibu nebyl přítomen šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) z důvodu cesty do Thajska a Laosu. Právě složením slibu do rukou předsedy dolní komory se podle zákona ujímá ombudsman své funkce.

VIDEO: Stehlíková nařkla Křečka, že bude kádrovat. ‚Nemáte ponětí, o čem mluvíte,‘ opáčil nový ombudsman

Číst článek

Při ceremoniálu měl Vondráčka zastoupit místopředseda Vojtěch Filip z KSČM, který byl však dopoledne převezen s podezřením na infarkt do nemocnice. Křeček tak složil slib do rukou dalšího místopředsedy sněmovny Okamury.

Jednaosmdesátiletého Křečka, který byl kandidátem prezidenta Miloše Zemana, zvolila před týdnem Poslanecká sněmovna ve druhém kole tajného hlasování.

Stanislava Křečka, který byl kandidátem prezidenta Miloše Zemana, zvolila před týdnem Poslanecká sněmovna ve druhém kole tajného hlasování.

Porazil v něm kandidáta Senátu, vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. V prvním kole vypadl advokát Jan Matys, kterého také navrhla horní komora.

Věk není překážkou

Nový ombudsman nijak nezakrývá svůj vyšší věk. Věděli o něm však i poslanci při výběru ombudsmana, dodal.

„Budu to dělat tak, jak budu schopen. Pokud by ten věk tomu bránil, tak samozřejmě nebudu lpět na funkci více, než je nezbytné. Ale zatím se cítím výborně, stále publikuji. V této chvíli věk není překážkou, abych mohl pomáhat jako dosud,“ řekl Křeček.

Historie jedné volby. Jak získal ombudsman Křeček hlasy poslanců?

Číst článek

Výsledek volby ombudsmana zkritizovali opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Spolek Milion chvilek chystá na neděli 1. března v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Protesty budou i v krajských městech.

Křeček dříve působil jako zástupce Anny Šabatové a měl s ní dlouhodobé názorové neshody. Šabatová pak řekla, že se jí s ním nepracovalo dobře. A když se objevila informace, že prezident Zeman navrhne Křečka na ombudsmana, tak to komentovala slovy: „Nepovažuji to za šťastnou volbu.“

Křeček byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem, byl poslancem České národní rady, členem zastupitelstva Prahy 2 a v letech 1998 až 2013 poslancem.

Od dubna 2013 do prosince 2019 byl zástupcem ombudsmanky, Zeman loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby ve funkci pokračoval. Kandidátem na ombudsmana byl už poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Varvařovský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme