Nesmysl jako hlavní bod volebního programu. Zrušení důchodového fondu úřady popírají několik let

V roce 1993 měl Václav Klaus jako ministr financí zrušit důchodový fond, ve kterém bylo 340 miliard korun. Peníze údajně zmizely. S tímto jde do letošních voleb do Poslanecké sněmovny uskupení Senioři21. Místopředseda hnutí Jaroslav Pollák to znovu zopakoval v předvolební debatě v Českém rozhlase. A v programu hnutí je navrácení zmizelého důchodového fondu na prvním místě. Jenže jak uvádí ministerstvo financí, takový fond nikdy neexistoval.

OVĚŘOVNA! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinformaci, která se šíří už od roku 2012, má letos jedna strana jako hlavní bod volebního programu

Dezinformaci, která se šíří už od roku 2012, má letos jedna strana jako hlavní bod volebního programu | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Je to nesmysl, který se šíří na internetu roky. V červnu 2012 vydal komunista Otakar Zmítko článek v komunistických Haló novinách, kde Václava Klause obviňoval z tunelování důchodového fondu. Tvrdil, že v něm bylo 340 miliard korun.

Srážlivost krve po očkování, evropský superstát a Babiš migrant. Ověřovna! se zaměřila na tipy od čtenářů

Číst článek

Ministerstvo financí se tehdy proti článku ohradilo, protože důchodový fond nikdy neexistoval: „Důchodový systém fungoval a funguje na tzv. průběžném principu – důchody jsou hrazeny ze státního rozpočtu a od roku 1993, kdy bylo uzákoněno pojistné, jsou příjmy z pojistného odváděny do státního rozpočtu. Nedochází tedy k tomu, že by byly prostředky shromažďovány v nějakém fondu.“

Když budeme úplně důslední, tak v roce 1993 Václav Klaus ani ministrem financí nebyl, byl premiérem a ministrem financí byl Ivan Kočárník.

V roce 2015 vyvrácené informace znovu zveřejnil web novarepublika.cz, který Nadační fond nezávislé žurnalistiky řadí mezi konspirační weby. Tentokrát místo ukradených 340 píše o 333 miliardách. Nic na tom nemění to, že žádný podobný fond v Česku ani Československu nebyl.

‚Víme, že existoval‘

V debatě Českého rozhlasu, když místopředseda hnutí Senioři21 Jaroslav Pollák začal znovu mluvit o zaniklém důchodovém fondu a ztracených miliardách, upozornil ho moderátor, že fond nikdy podle ministerstva financí neexistoval.

Jaroslav Pollák (Senioři 21) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Tohle jsou informace, které máte třeba vy,“ reagoval Pollák. „Ale víme, že ten fond existoval, že prostě byly ty peníze, že bylo těch 340 miliard, které prostě zmizely a jsou nenávratně pryč,“ trval Jaroslav Pollák na svých slovech.

Také v odpovědi na základě zákona o svobodném přístupu k informacím stojí, že ministerstvo odmítá, že by fond někdy v Česku existoval: „Ve správním archivu ministerstva nebyly dohledány žádné dokumenty, které by odpovídaly formulovanému požadavku.“

Úředníci ho nenašli

Úředníci se pokusili fond hledat i v archivech, ale neúspěšně. „Bylo provedeno nahlédací řízení v elektronickém systému spisové služby EPD a v archivních knihách správního archivu,“ pokračuje písemná odpověď ministerstva. „Žádné prostředky z důchodového účtu se nemohly ztratit, protože žádný důchodový účet neexistoval a ani existovat nemohl,“ uzavírá ministerstvo.

Jak velký dosah tato informace v Česku má, se těžko zjišťuje, protože se šíří hlavně řetězovými e-maily. Ty se snaží monitorovat občanské hnutí Čeští elfové, ale jsou schopni analyzovat jen e-maily, které jim lidé sami pošlou.

Nepravdivé informace o rozkradeném důchodovém fondu zaznamenali v e-mailu z loňského března, tedy ve stejný měsíc, kdy na tuto informaci odpovídalo ministerstvo financí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Další zmínky o fondu jsou v řetězových e-mailech i z letošního dubna.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme