Pacienti budou mít právo znát svůj chorobopis

Lékařská dokumentace by pro pacienty už brzy neměla být tajná. Ministryně zdravotnictví Marie Součková má totiž připraven návrh zákona, podle kterého by každý měl mít právo do svého chorobopisu nahlížet. Stejné právo by po smrti člověka získali jeho příbuzní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace

operace | Foto: Armáda ČR

Paní Boháčové zemřel manžel při operaci žlučníku. Od jeho úmrtí uplynulo již sedm let, do dneška přitom nezjistila, co přesně bylo příčinou. V materiálech, které od nemocnice dostala, odpověď nenašla. "Po zdravotní stránce nevyčtete nic. Já mám pitevní protokol, ale nevyčtu z něj nic," říká paní Boháčová.

Podle chystaného zákona by už chorobopis neměl být tajný. Pacient by si měl možnost o sobě vše přečíst a pro pozůstalé by zůstal tabu jedině tehdy, pokud by si to dotyčný před smrtí přál. "Ten princip otevřít dokumentaci je samozřejmě správný," slibuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

Také většina lékařů je zatím pro, ale ne v případě všech nemocných. U některých by totiž přečtení lékařské zprávy mohlo jejich stav ještě zhoršit. "Týká se to především oboru psychiatrie, ale třeba i onkologie," varuje předseda České lékařské komory David Rath. Podobné výhrady mají i někteří lékaři z řad poslanců, například Milan Cabrnoch z ODS. "Podle mne to není zcela jednoznačné," dodává.

Chystaný zákon přináší i celou řadu dalších změn. O všech výhradách je prý ministerstvo zdravotnictví připraveno ještě debatovat.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme