Hlavní je očkování a testování. Na ministerstvu vznikla odborná skupina, vede ji Smejkal

Při ministerstvu zdravotnictví o víkendu vznikla Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). V poradním orgánu, který vede hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, jsou kromě lékařů a epidemiologů zastoupení také právníci, ekonomové či sociologové. Za nejzásadnější kroky pro úspěšný boj s pandemií skupina považuje navýšit kapacity očkování a testování spolu se zlepšením diagnostiky mutací koronaviru, napsali ve středu v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi členy skupiny také patří (zleva) epidemiolog Rastislav Maďar, výzkumník Jan Kulveit, matematik René Levínský a epidemilog Petr Smejkal

Mezi členy skupiny také patří (zleva) epidemiolog Rastislav Maďar, výzkumník Jan Kulveit, matematik René Levínský a epidemilog Petr Smejkal | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Doporučení mezioborové skupiny mají být apolitická, podložená zkušenostmi z jiných zemí, odbornou literaturou a doporučeními mezinárodních institucí. „Obdobné skupiny úspěšně fungují v jiných zemích, například ve Velké Británii SAGE nebo ve Švýcarsku Swiss National COVID-19 Science Task Force,“ uvedl vedoucí skupiny Smejkal.

‚Pokud při Úřadu vlády vznikne paralelní ministr, rezignuji,‘ oznámil Blatný

Číst článek

Skupina má 12 členů, které navrhuje její vedoucí a schvaluje ministr zdravotnictví. Kromě epidemiologa Smejkala v ní zasedá sociolog Martin Buchtík, imunolog Zdeněk Hel, ekonom Štěpán Jurajda či ústavní právník Jan Kysela.

Svá doporučení pro ministerstvo zdravotnictví bude skupina zveřejňovat také na webu www.meses.cz. Postupně na něj plánuje dát dokumenty pro fungování škol, testování a trasování či pro uvolňování protiepidemických opatření.

Za nejurgentnější a nejzásadnější kroky pro úspěšný boj s pandemií považují členové MeSES navýšení kapacity očkování, testování a trasování. Nutné je podle nich také omezit riziko šíření nových mutací a zajistit jejich kvalitnější diagnostiku.

Druhá dávka vakcíny

Jedním z doporučení skupiny je prodloužit intervaly mezi dvěma dávkami očkovacích látek, jak to minulý týden doporučila Česká vakcinologická společnost.

Epidemiolog Smejkal, kuchař Vodochodský i novinář Rokytka. O posty radních ČT se uchází 54 lidí

Číst článek

„Jedna dávka vakcíny prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí. Cílem prodloužení intervalu mezi dávkami je zabránit zbytečným úmrtím a ulevit přetíženému zdravotnímu systému,“ uvádí skupina.

Za zásadní MeSES považuje zabránit šíření jihoafrické a brazilské mutace nového koronaviru v Česku. Cestující ze zemí s vysokým rozšířením těchto variant by měli po příjezdu do Česka podstoupit povinnou 14denní karanténu v zařízeních hotelového typu.

Výjimku by měli už naočkovaní cestující nebo lidé, kteří nemoc covid-19 prodělali v posledních třech měsících.

Dále je podle mezioborové skupiny potřeba u PCR testování podpořit rozšíření diferenciální diagnostiky umožňující odhalit agresivnější mutace viru. Toho by se dalo dosáhnout zvýšením úhrady za PCR testy, které tuto diagnostiku umožňují, a poklesem úhrady za ostatní testy, navrhuje MeSES.

Seznam členů Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES)

 • Petr Smejkal, vedoucí MeSES, lékař a hlavní epidemiolog v institutu IKEM
 • Martin Buchtík, sociolog, ředitel ústavu STEM
 • Daniel Dražan, praktický lékař pro děti a dorost, člen výboru České vakcinologické společnosti
 • František Duška, proděkan 3. lékařské fakulty UK, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
 • Dagmar Dzúrová - profesorka demografie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
 • Zdeněk Hel, imunolog z Alabamské univerzity (USA)
 • Štěpán Jurajda, profesor ekonomie, člen vědeckého pracoviště CERGE-EI a Národní ekonomické rady vlády (NERV)
 • Jan Kulveit, výzkumník z Oxfordské univerzity
 • Jan Kysela, vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy
 • René Levínský, výzkumník, CERGE- EI, ředitel Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů
 • Rastislav Maďar, epidemiolog, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity
 • Ruth Tachezy, viroložka, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

  Zdroj: www.meses.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme