Plzeň si připomněla nepokoje vyvolané měnovou reformou
Západočeská metropole si připomněla padesáté výročí protikomunistických demonstrací, kterých se ve městě po měnové reformě zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. Kromě několika výstav dokumentujících půl století staré události, označované jako takzvané první zvonění, se před radnicí odehrála také rekonstrukce tehdejšího pokusu o defenestraci.
Tisíce lidí v celé zemi rozzuřilo to, že je komunisté připravili o úspory - Plzeňany ale nejvíce, a tak se sešli před radnicí, kde se chtěli domoci práva. "Určití účastníci mohli vniknout do radnice, a z jejích oken vyhazovali busty a obrazy Lenina, Stalina, Gottwalda a Zápotockého," vzpomíná jeden z pamětníků tehdejších událostí Alois Kučera.
Dav pak pokračoval směrem na rozhlas. Zastavil se u místa, odkud komunisté odstranili základní kámen pomníku americké armádě a místo něj vysázeli rudé květy. "A hele hvězda, a hele rudá! Tak a do toho! Rozkopali a rozházeli jsme všechnu tu výzdobu." Stejně tak dělníci zničili i billboard s heslem Se Sovětským svazem na věčné časy, kterým tehdejší mocní záměrně zakryli pomník prezidenta Masaryka.
Pochod demonstrantů zastavily až posily z Prahy a ze státní hranice. Záhy po znovuovládnutí města komunisté strhli Masarykův pomník, pozatýkali a později odsoudili stovky lidí a další stovky rodin proti jejich vůli vystěhovali.