Policie vyvedla v sobotu z fakulty v Brně ozbrojeného muže. Lékaři rozhodují, zda mu zbraně zůstanou

Strážníci v sobotu vyvedli z brněnské pedagogické fakulty muže s legálně drženou zbraní, na okolí působil roztěkaně a neklidně. Na místě se konal den otevřených dveří. Mladý muž byl v aule společně s dvěma stovkami lidí. Novinářům to v úterý oznámil mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita

Na strážníky se v sobotu dopoledne přes tísňovou linku 156 obrátilo vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Muž na přednášce o fakultě v rámci dne otevřených dveří působil na okolí nervózně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O tom, zda si muž uchová zbrojní průkaz, nyní rozhodnou lékaři. Univerzity v Česku jsou ostražitější od loňské prosincové střelby v Praze, kde student na filozofické fakultě zavraždil 14 lidí. Nejsou indicie, že by muž v Brně plánoval jakýkoliv násilný čin.

Zabavení zbraní a hlášení podezřelých nákupů. Poslanci schválili nový zákon, míří k senátorům

Číst článek

Strážníci muže po vyvedení z fakulty předali státní policii, se kterou spolupracoval, nebyl agresivní ani nevyhrožoval použitím zbraně. „Policisté následně zjistili, že muž je dlouholetým držitelem zbrojního průkazu skupiny E. Jeho držiteli jsou osoby, které vlastní zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku. Dále policisté zjistili, že muž vlastní celkem sedm zbraní různých ráží,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policisté zbraně zadrželi kvůli podezření na změnu zdravotního stavu jejich majitele. „Po dobu prověřování zdravotního stavu budou zbraně v úschově policie, hlavní slovo o tom, zda bude muž nadále držitelem zbrojního průkazu, budou mít lékaři,“ doplnil Šváb. „Musím zdůraznit, že není podezřelý z přípravy nějakého násilného jednání. Jedná se toliko o zajišťovací opatření policie, abychom zabezpečili za každé okolnosti bezpečnost ve veřejném prostoru,“ uvedl brněnský policejní ředitel Martin Kotlan.

Expertka na legislativu držení zbraní: Mluví se o tom, že je u nás snadné pořídit si zbraň. Není to pravda

Číst článek

Na strážníky se v sobotu dopoledne přes tísňovou linku 156 obrátilo vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Muž na přednášce o fakultě působil na okolí nervózně. „Identifikovala jsem osobu, která se chovala nestandardně. Byly tam nekoherentní pohyby, neklidné pohyby, rychlé pohyby rukama. Celou situaci jsem vyhodnotila tak, že ten člověk není úplně v pořádku,“ uvedla děkanka Simona Koryčánková.

Strážníci přijeli za několik minut. „Strážníci zjistili od akademických pracovníků další fakta i popis mladého muže a vydali se směrem k aule. Muže rychle našli a, aniž kladl jakýkoliv odpor, vyprovodili ho na ulici,“ uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Na dotaz strážníků mladý muž hned přiznal, že u sebe má legálně drženou krátkou střelnou zbraň. Přenášel ji skrytě pod oblečením, jak nařizuje zákon. Doplnil, že ji u sebe nosí běžně pro svou osobní ochranu. Dechová zkouška neprokázala, že by pil alkohol.

„Muži, který se se nestandardně choval na dni otevřených dveří Pedagogické fakulty MU v Brně, jsme zadrželi jeho zbraně. Do doby, než lékaři rozhodnou o osudu jeho zbrojního průkazu, zůstanou v úschově policie,“ informovala Policie na platformě X.

Když se děkanka zpětně dozvěděla, že muž měl u sebe zbraň, bylo to pro ni šokující. Reakci na mužovo neklidné chování pokládá zpětně za oprávněnou. „Vyhodnotit situaci, rozhodně ji nepodceňovat, všímat si lidí, které máme kolem sebe, a případně okamžitě reagovat,“ popsala Koryčánková nabytou zkušenost.

Reakce vedení fakulty byla podle strážníků pohotová. „Opatrnost je v podobných situacích namístě, i pokud se informace o nebezpečí následně nepotvrdí,“ zdůraznil Oprchal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme