Poslanci: prezidentská renta ne, zákaz tabákové reklamy ano

Poslanecká sněmovna dnes nečekaně neschválila vládní návrh zákona o penzi pro bývalé prezidenty. V klíčovém hlasování zákon podpořilo jen 58 poslanců. Jako první ho měl využít Václav Havel, kterému skončil mandát 2. února. Zelenou naopak dostal návrh lidoveckého poslance Josefa Janečka omezující tabákovou reklamu. Reklama lákající zákazníky ke koupi cigaret tak zřejmě úplně zmizí z ulic od poloviny příštího roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety-stánek

cigarety-stánek

Podle návrhu vlády měl mít každý náš bývalý prezident počínaje Václavem Havlem od 1. května nárok na doživotní plat v podobě zdanitelné mzdy 69.700 korun a paušálu 46.500 korun na výdaje. Exprezidenti měli mít i doživotní nárok na úhradu nájmu kanceláře ve výši státního příspěvku nejvýše 40.000 korun měsíčně a možnost doživotně využívat služební auto. Nárok na policejní ochranku by hlavě státu po skončení mandátu příslušel po dobu pěti let.

Proti se však postavili poslanci ODS, KSČM, tři lidovečtí poslanci a 12 poslanců ČSSD. Předkladatel normy, vicepremiér Pavel Rychetský je odmítavým stanoviskem dolní komory zklamán. Krátce po hlasování řekl novinářům, že většina poslanců zřejmě není pro to, aby v této zemi prezidenti po skončení funkce požívali nějaké zvláštní výhody, a nemá proto smysl hlasování opakovat.

Podle občanské demokratky Evy Dundáčkové se měla debata týkat zajištění podmínek pro reprezentativní účely bývalé hlavy státu, které by se exprezidentům v případě takové činnosti hradily nějakou paušální částkou. Podle poslankyně vládní návrh místo toho chybně vytváří strukturu jako u náhrad zákonodárců a ostatních ústavních činitelů.

Dundáčkové stranický kolega Miroslav Beneš dodává, že odmítavé ODS prý tento postoj velmi zvažovala z obavy, aby nebyl mylně spojován s funkcí Václava Havla. "Nechceme aby stanovisko ODS bylo vnímáno jako stanovisko k panu exprezidentovi. Nakonec zvítězily ty zamítavé názory, protože těch výhod je poněkud více než je standardní," řekl Beneš.

Komunistům se nelíbí, že by bývalý prezident měl pobírat téměř 70 tisíc měsíčně plus paušál 46 tisíc korun na výdaje. Šéf klubu KSČM Pavel Kováčik vidí problém mimo jiné v tom, že konkrétně Havel už není ústavní činitel, na kterého by se měl zákon vztahovat.

Předseda ústavně právního výboru sněmovny Miroslav Výborný z KDU-ČSL je ale jiného názoru - exprezidenti podle něj budou jako v jiných zemích pracovat dál ve prospěch státu. "Je jistě dobře, aby v rámci i této poprezidentské činnosti nebyl bývalý prezident odkázán na dary a příspěvky soukromých sponzorů, ale měl by zcela transparentně dostávat plat od státu," domnívá se Výborný.

Podle šéfa klubu Unie svobody-DEU Karla Kühnla musejí být příští exprezidenti České republiky důstojně zabezpečeni už proto, že i po skončení mandátu pro stát nejrůznějším způsobem působí. Přijetí legislativy, která by takové podmínky exprezidentům země zajistila, by měl parlament podle Kühnla rozhodně schválit. "Domnívám se, že České republika by sama ze sebe udělal nedůstojný stát, kdyby dovolila, aby její bývalý prezident, a myslím tím jakéhokoliv budoucího bývalého prezidenta, žil v nedůstojných podmínkách," uvedl.

Vicepremiér Rychetský vysvětlil, že předložený zákon počítal s tím, že prezident republiky po skončení funkce ztratí nárok na odstupné. "Tím, že ten zákon nebyl přijat, je naprosto nepochybné, že odstupné bude vyplaceno," řekl. Prezident Havel měl nejvyšší plat ze všech ústavních činitelů. Jeho měsíční mzda činila 167.000 korun. Nárok tak bude mít na pětinásobek platu, tedy více než 800.000 korun.

Cigaretová reklama napřesrok zmizí z ulic

Na následky kouření zemře v České republice každý den 60 lidí, to je hlavní argument lidoveckého poslance Josefa Janečka. Proto se zákaz tabákové reklamy pokoušel prosadit už dlouho. "Poprvé jsem zákaz na úplný zákaz tabákové reklamy předložil v roce 1993 formou pozměňovacího návrhu, takže teď je to popáté," slavil úspěch Janeček. To, že novela získala podporu 125 poslanců ze 188 přítomných, považuje za obrovský krok kupředu.

Proti návrhu byla hlavně ODS. Kuřáků neubude a je to zásah do svobodného trhu, který se vymstí, tvrdí například poslanec Martin Říman. "Například spousta charitativních a sportovních akcí přestane mít své sponzory. Tento zákaz nepochybně pomůže velkým výrobcům a distributorům tabákových výrobků, nikoliv malým, a v konečném důsledku to povede například ke zvyšování cen," varuje Říman.

Od června 2004 by tak reklama na tabák měla téměř zmizet z očí. Podle novely by se měla omezit jen na obchody s kuřivem a tabáková oddělení v prodejnách. Ani taková reklama by se ovšem nesměla zaměřovat na lidi mladší 18 let, neměla by také nabádat ke kouření slovy nebo třeba zobrazením kouřících lidí. Odpůrci zákazu nakonec prosadili, že tabákové koncerny budou ještě tři roky moci sponzorovat motoristické soutěže.

O zákazu reklamy na tabák teď budou hlasovat senátoři, kteří byly proti naposledy vloni v létě.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme