Poslanci se budou znovu zabývat hospodařením NKÚ

Hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu dnes budou znovu řešit poslanci kontrolního výboru sněmovny. Mluvit by měli hlavně o tom, jestli si bude NKÚ i nadále pronajímat budovu, ve které sídlí, nebo jestli se přestěhuje jinam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Už minule si k této otázce poslanci vyžádali od NKÚ podrobnější materiály, dnes by se k nim měli vrátit. Zákonodárcům se totiž současný nájem, který úřad platí, nezdá hospodárný a chtěli by úspornější řešení. Možností je několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip v Ranním interview Radiožurnálu

„NKÚ vlastní pozemek pro případnou výstavbu nového sídla. V současné situaci je také možné uvažovat o nákupu nějakých prostor, protože takových prostor je v současné době v Praze nadbytek. Také bude záležet na tom, jestli nějaké volné prostory nejsou v majetku státu, kam by se Úřad mohl přestěhovat,“ uvedl poslanec kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Podle předsedy kontrolního výboru Vojtěcha Filipa z KSČM by bylo nejlepší, kdyby Nejvyšší kontrolní úřad sídlil ve státní budově:

„Myslím, že úplně nejvhodnější je, aby takový úřad, jako je NKÚ, byl zcela nezávislý na jakémkoli jiném vlastníkovi, a proto bych preferoval, aby byl ve státní budově. A to buď výstavbou nové budovy, anebo odkoupením stávající budovy, kde je v nájmu,“ řekl Filip v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala ve Světě o jedné Rádia Česko

Podklady ponese na výbor viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Přál by si, aby se poslanci nejdřív na materiály důkladně podívali a k problému se ještě vrátili později. Sám si také myslí, že nájem, který úřad platí, je příliš vysoký.

„Můj osobní názor je, že náklady, které platíme jsou neadekvátní situaci na trhu. Z analýzy vyplývá, že průměrné náklady na umístění jednoho zaměstnance státu v nájemních prostorách jsou v Praze 42 tisíce korun, zatímco u nás jsou více než 230 tisíc,“ řekl Kala.

Prezident NKÚ František Dohnal se z jednání výboru omluvil kvůli zahraniční cestě.

Igor Maňour, Veronika Malá, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme