Poslanci se budou znovu zabývat hospodařením NKÚ

Hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu dnes budou znovu řešit poslanci kontrolního výboru sněmovny. Mluvit by měli hlavně o tom, jestli si bude NKÚ i nadále pronajímat budovu, ve které sídlí, nebo jestli se přestěhuje jinam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Už minule si k této otázce poslanci vyžádali od NKÚ podrobnější materiály, dnes by se k nim měli vrátit. Zákonodárcům se totiž současný nájem, který úřad platí, nezdá hospodárný a chtěli by úspornější řešení. Možností je několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip v Ranním interview Radiožurnálu

„NKÚ vlastní pozemek pro případnou výstavbu nového sídla. V současné situaci je také možné uvažovat o nákupu nějakých prostor, protože takových prostor je v současné době v Praze nadbytek. Také bude záležet na tom, jestli nějaké volné prostory nejsou v majetku státu, kam by se Úřad mohl přestěhovat,“ uvedl poslanec kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Podle předsedy kontrolního výboru Vojtěcha Filipa z KSČM by bylo nejlepší, kdyby Nejvyšší kontrolní úřad sídlil ve státní budově:

„Myslím, že úplně nejvhodnější je, aby takový úřad, jako je NKÚ, byl zcela nezávislý na jakémkoli jiném vlastníkovi, a proto bych preferoval, aby byl ve státní budově. A to buď výstavbou nové budovy, anebo odkoupením stávající budovy, kde je v nájmu,“ řekl Filip v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala ve Světě o jedné Rádia Česko

Podklady ponese na výbor viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Přál by si, aby se poslanci nejdřív na materiály důkladně podívali a k problému se ještě vrátili později. Sám si také myslí, že nájem, který úřad platí, je příliš vysoký.

„Můj osobní názor je, že náklady, které platíme jsou neadekvátní situaci na trhu. Z analýzy vyplývá, že průměrné náklady na umístění jednoho zaměstnance státu v nájemních prostorách jsou v Praze 42 tisíce korun, zatímco u nás jsou více než 230 tisíc,“ řekl Kala.

Prezident NKÚ František Dohnal se z jednání výboru omluvil kvůli zahraniční cestě.

Igor Maňour, Veronika Malá, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme