Poslanci se znovu vrátí k návrhu tří přihlášek na střední školy

O tom, kolik přihlášek bude možné podávat do prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy, budou znovu jednat poslanci. Na stole totiž mají novelu školského zákona, která by žákům dávala oproti současnosti větší možnost volby. Nyní se totiž v prvním kole mohou hlásit pouze na jednu střední školu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci víceletých gymnázií | Foto: Jana Šustová

Původně zákonodárci chtěli, aby přihlášky mohly být tři. Školský výbor ale před dvěma týdny přišel s variantou, že by počet přihlášek nebyl vůbec omezený. Teď se však znovu vrátil k původní možnosti tří přihlášek.

Poslanci tak vyšli vstříc ředitelům škol, podle kterých by neomezený počet zkomplikoval organizaci přijímaček. Spoluautor novely, občanský demokrat Walter Bartoš, si ale i přesto myslí, že by to nebyl pro školy takový problém.

"Na vysokých školách ten systém funguje úplně stejně a nikdo z kolegů nedokázal argumentovat tím, v čem se vysoké školy liší od středních škol. Někteří kolegové začínali s tím, že to školám udělá problém, a to, že děti budou mít vzdělávací volbu a že to pro ně bude lepší, nikdo moc nezmínil. Čili na prvním místě šlo o školy a až na druhém místě o děti. Já si myslím, že to má být přesně naopak," uvedl Bartoš.

Podle poslankyně ČSSD Vlasty Bohdalové jsou tři přihlášky kompromisem, který by měl zlepšit situaci žáků a současně by ředitelům tolik nezkomplikovat organizaci zkoušek. "Rozhodli jsme se, že vyjdeme vstříc rodičům a dětem, ale museli jsme také na druhé straně vzít v úvahu situaci, jak se s tím budou vypořádávat školy. Při nekonečném množství přihlášek by se to asi zvládnout nedalo, takže jdeme do sněmovny s návrhem, který by měl být akceptovatelný napříč politickým spektrem a schválen," řekla Bohdalová.

Někteří ředitelé středních škol ale nesouhlasí ani s tímto návrhem. Podle Františka Kopeckého z pražského gymnázia Jana Nerudy by se tak zkomplikovala situace právě žákům. "Jestliže budou muset podat přihlášky tři a budou se dodržovat zákonné lhůty, tak to znamená, že si zároveň budou blokovat tři školy i oni. Pokud poslanci nepočítají automaticky s tím, že se ta pravidla budou porušovat, jako to bylo dřív, tak teď vlastně budou muset jít na tři školy, které si vybrali předem, a může se jim stát, že zůstanou pod čarou na všech třech," upozornil Kopecký.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme