K přepadení banky s rukojmími došlo naposledy v roce 2011, nejvíce lidí ohrožoval pachatel v Příbrami

Za posledních 24 let došlo v České republice k osmi případům ozbrojeného přepadení banky, při němž byli drženi rukojmí. Během pátečního přepadení UniCredit banky v Příbrami bylo pachatelem zadržováno vůbec nejvíc lidí, celkem devět. Naposledy k podobnému případu došlo v roce 2011.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásahová jednotka se chystá na vniknutí do banky, kde pachatel držel rukojmí

Zásah policistů během přepadení v Příbrami v roce 2018 | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Listopad 1994

V listopadu 1994 přepadl expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku maskovaný lupič. Podle policie pistolí donutil pokladní k vydání peněz. Peníze vložil do tašky a třiadvacetiletou pokladní s pistolí přiloženou k hlavě vyvedl ven jako rukojmí. Lupič, který podle některých informací odcizil 1,2 milionu korun, byl později dopaden.

Ozbrojený muž v příbramské bance držel devět rukojmí. Policisté jej po zásahu zadrželi

Číst článek

Leden 1999

Ozbrojený muž přepadl pobočku Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku, odkud ukradl přes 80 000 korun. Při přepadení si pachatel vzal jako rukojmí klienta banky, kterého po obdržení peněz propustil a utekl. Nikdo nebyl zraněn.

Prosinec 2007

V roce 2007 chomutovskou pobočku Raiffeisenbank přepadli tři lupiči. Z místa činu ujeli v dodávkovém voze. Při útěku vzali jednoho muže jako rukojmí, později ho propustili. Policie později obvinila z přepadení banky celkem šest mužů.

Květen 2009

Sedmačtyřicetiletou ženu, která v náruči držela 1,5 roku staré dítě, si vzal jako rukojmí lupič při přepadení banky v Ostravě-Zábřehu v roce 2009. Ženě přiložil ke krku nůž a donutil ji dojít až k pokladnám. Tam pracovnici banky přinutil vydat větší obnos peněz, podle médií několik desítek tisíc korun. Při odchodu ženu s dítětem pustil a utekl.

První přepadení nejsevernější banky světa skončilo nezdarem. Ze Špicberk se špatně uniká

Číst článek

Policie později z přepadení a dalších loupeží obvinila bývalého strážníka z Ostravy Stanislava Drobného. Drobný byl později odsouzen za loupežná přepadení k osmi letům vězení, obvinění z přepadení banky v Ostravě-Zábřehu jej však soud zprostil.

Prosinec 2009

V témže roce plynovou pistolí ozbrojený muž držel v Komerční bance v Praze 4 dvě pracovnice pobočky jako rukojmí. Požadoval výkupné tři miliony korun. Policie pachatele po několika hodinách zadržela.

Jednu z žen během vyjednávání propustil, druhou pak osvobodili policisté. Nikdo nebyl zraněn. Později byl z činu usvědčen Petr Krstev a odsouzen na osm let do vězení.

Červenec 2010

Podle televize Nova ozbrojený muž přepadl banku v pražských Ďáblicích, z níž si odnesl zhruba 100 000 korun. Personál přiměl k vydání peněz tím, že si za rukojmí vzal pracovníka ostrahy banky, jemuž zbraní mířil na zátylek. Když peníze dostal, utekl.

Lupičům z klenotnictví v Teplicích hrozí až 15 let vězení. Policisté zadrželi čtveřici podezřelých

Číst článek

Září 2011

Osmnáctiletý muž ze Zlínska v roce 2011 přepadl pobočku Komerční banky v centru Zlína, kde hrozil batohem s výbušninou. Jako rukojmí si vzal mladou klientku. Ostatní přítomné vyzval, aby si lehli na zem, což však nikdo neudělal a lidé místo toho z banky rychle vyběhli.

Pracovnice lupiči vydala peníze, muže však při útěku zadrželi policisté, kteří kolem banky projížděli cestou z výcviku. Při přepadení nebyl nikdo zraněn. V batohu byly jen dráty.

Prosinec 2018

Ozbrojený muž přepadl v pátek odpoledne banku UniCredit v Příbrami a držel v ní osm rukojmí, původně jich bylo devět, jednoho propustil. Pachatel avizoval, že nechce nikomu ublížit. Po necelých třech hodinách útvar rychlého nasazení vnikl do banky a pachatele zadržel, rukojmím se nic nestalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme