K přepadení banky s rukojmími došlo naposledy v roce 2011, nejvíce lidí ohrožoval pachatel v Příbrami

Za posledních 24 let došlo v České republice k osmi případům ozbrojeného přepadení banky, při němž byli drženi rukojmí. Během pátečního přepadení UniCredit banky v Příbrami bylo pachatelem zadržováno vůbec nejvíc lidí, celkem devět. Naposledy k podobnému případu došlo v roce 2011.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policistů během přepadení v Příbrami v roce 2018 | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Listopad 1994

V listopadu 1994 přepadl expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku maskovaný lupič. Podle policie pistolí donutil pokladní k vydání peněz. Peníze vložil do tašky a třiadvacetiletou pokladní s pistolí přiloženou k hlavě vyvedl ven jako rukojmí. Lupič, který podle některých informací odcizil 1,2 milionu korun, byl později dopaden.

Ozbrojený muž v příbramské bance držel devět rukojmí. Policisté jej po zásahu zadrželi

Číst článek

Leden 1999

Ozbrojený muž přepadl pobočku Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku, odkud ukradl přes 80 000 korun. Při přepadení si pachatel vzal jako rukojmí klienta banky, kterého po obdržení peněz propustil a utekl. Nikdo nebyl zraněn.

Prosinec 2007

V roce 2007 chomutovskou pobočku Raiffeisenbank přepadli tři lupiči. Z místa činu ujeli v dodávkovém voze. Při útěku vzali jednoho muže jako rukojmí, později ho propustili. Policie později obvinila z přepadení banky celkem šest mužů.

Květen 2009

Sedmačtyřicetiletou ženu, která v náruči držela 1,5 roku staré dítě, si vzal jako rukojmí lupič při přepadení banky v Ostravě-Zábřehu v roce 2009. Ženě přiložil ke krku nůž a donutil ji dojít až k pokladnám. Tam pracovnici banky přinutil vydat větší obnos peněz, podle médií několik desítek tisíc korun. Při odchodu ženu s dítětem pustil a utekl.

První přepadení nejsevernější banky světa skončilo nezdarem. Ze Špicberk se špatně uniká

Číst článek

Policie později z přepadení a dalších loupeží obvinila bývalého strážníka z Ostravy Stanislava Drobného. Drobný byl později odsouzen za loupežná přepadení k osmi letům vězení, obvinění z přepadení banky v Ostravě-Zábřehu jej však soud zprostil.

Prosinec 2009

V témže roce plynovou pistolí ozbrojený muž držel v Komerční bance v Praze 4 dvě pracovnice pobočky jako rukojmí. Požadoval výkupné tři miliony korun. Policie pachatele po několika hodinách zadržela.

Jednu z žen během vyjednávání propustil, druhou pak osvobodili policisté. Nikdo nebyl zraněn. Později byl z činu usvědčen Petr Krstev a odsouzen na osm let do vězení.

Červenec 2010

Podle televize Nova ozbrojený muž přepadl banku v pražských Ďáblicích, z níž si odnesl zhruba 100 000 korun. Personál přiměl k vydání peněz tím, že si za rukojmí vzal pracovníka ostrahy banky, jemuž zbraní mířil na zátylek. Když peníze dostal, utekl.

Lupičům z klenotnictví v Teplicích hrozí až 15 let vězení. Policisté zadrželi čtveřici podezřelých

Číst článek

Září 2011

Osmnáctiletý muž ze Zlínska v roce 2011 přepadl pobočku Komerční banky v centru Zlína, kde hrozil batohem s výbušninou. Jako rukojmí si vzal mladou klientku. Ostatní přítomné vyzval, aby si lehli na zem, což však nikdo neudělal a lidé místo toho z banky rychle vyběhli.

Pracovnice lupiči vydala peníze, muže však při útěku zadrželi policisté, kteří kolem banky projížděli cestou z výcviku. Při přepadení nebyl nikdo zraněn. V batohu byly jen dráty.

Prosinec 2018

Ozbrojený muž přepadl v pátek odpoledne banku UniCredit v Příbrami a držel v ní osm rukojmí, původně jich bylo devět, jednoho propustil. Pachatel avizoval, že nechce nikomu ublížit. Po necelých třech hodinách útvar rychlého nasazení vnikl do banky a pachatele zadržel, rukojmím se nic nestalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme