Přívalové deště neustávají, finanční pomoc připravuje i Člověk v tísni

Přívalové deště i nadále dělají v Česku problémy. Až do příštího pondělí bude na Děčínsku platit stav nebezpečí. Kvůli sobotním záplavám ho vyhlásila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Podle ní se díky tomu dá situace na postižených místech lépe zvládnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň v Novém Oldřichově

povodeň v Novém Oldřichově | Zdroj: ČTK

"Vyhlášení stavu nebezpečí nám umožňuje zapojit složky integrovaného záchranného systému případně se obrátit na Armádu ČR. Také nám to umožňuje čerpat prostředky nebo požádat vládu, aby obce mohly sáhnout na peníze k obnově území, které bylo poškozeno," vysvětluje Vaňhová.

Ústecký kraj zřídil v souvislosti s povodní pro starosty a obyvatele kraje informační službu na telefonním čísle 475 657 757. Využít můžete také elektronickou adresu povodne@kr-ustecky.cz.

S povodněmi bojují i na Moravě

Přes noc stoupla hladina Dyje a druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, je na třech místech. K Vranovu a Znojmu přibylo také Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Podle vodohospodářů se voda zatím nikde nevylila z břehů.

Vydatně pršelo i na střední Moravě. Podle meteorologa Pavla Šimandla byla v noci nejhorší situace na Šumpersku: "Vyskytly se tam přívalové srážky s úhrny od 25 do 60 milimetrů. Od hasičů máme navíc zprávy, že tam docházelo k vyplavení sklepů."

Meteorologové i nadále varují, že Česko během dne opět zasáhnou bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, silný vítr a kroupy. Srážky zasáhnou zejména oblast Novohradských hor, Šumavy, Českomoravské vrchoviny, Orlických hor a Jeseníků.

Pomůže stát i humanitární organizace

Letošní povodně doposud způsobily v České republice škody za skoro šest miliard korun. Většinu nákladů na jejich odstraňování přitom ponese stát. Velké škody na státním i soukromém majetku napáchaly záplavy v Moravskoslezském kraji, jeho hejtman Jaroslav Palas si myslí, že státní pomoc je nezbytná.

"Stát se podílí na hrazení těchto škod, a to v nezbytné míře prostřednictvím podpůrných programů. Stát by měl určitě lidem pomoc, aby v krátké době obnovili svůj majetek a dál tam bydleli a žili."

První peníze ze svého konta chystá vyplácet i nadace Člověk v tísni. Peníze na koupi potřebných věcí dostanou lidé postižení záplavami na Jesenicku, Novojičínsku a Děčínsku. Marek Štys z nadace Člověk v tísni Radiožurnálu řekl, že sociální pracovníci budou zájemce o finanční pomoc pečlivě vybírat.

"Jako kontrolní mechanismy fungují starostové, doporučení a sociální práce našich lidí. Pomoc je navíc dávkovaná a přichází ve splátkách. Fungovat bude i pojistný mechanismus. Bude to člověk od nás, který bude kontrolovat práci sociálních pracovníků a využití dávek."

Každá rodina postižená velkou vodou může dostat až 200 tisíc korun, nadace Člověk v tísni bude ale žádosti posuzovat individuálně. Nadace má na kontě zatím 40 milionů korun, potřebným půjdou zhruba dvě třetiny této částky.

Lidé jsou navíc podle Marka Štyse rok od roku štědřejší: "Zájem české veřejnosti vzrostl. Vidíme to nejenom na povodňové sbírce, ale i na průběžném fundraisingu, ekonomická krize se v tom vůbec nepromítá. Myslím si, že lidé jsou každým rokem zvyklejší dávat a společnost jako celek je solidárnější."

Alžběta Havlová, Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme