Provozovatelé lázní čelí žalobám ze strany OSY
Provozovatelé lázní čelí v těchto dnech žalobám Ochranného svazu autorského (OSA) kvůli neplacení poplatků z televizních nebo rozhlasových přijímačů na pokojích. Svaz nárokuje částku přes 6 milionů korun. Lázně se ale brání tím, že je autorský zákon od placení osvobozuje.
Boj lázeňských domů s OSA trvá už několik let. Generální ředitel Lázně Luhačovice a. s. Josef Krůžela trvá na tom, že v jeho hotelích a penzionech by se odvody platit neměly.
„Pobyty hostů jsou veskrze hrazené ze zdravotního pojištění, podobně jako u nemocnic,“ uvedl Krůžela a dodává, že s ochrannými organizacemi se pokouší dohodnout alespoň na kompromisu:
OSA žaluje lázeňská zařízení za porušování autorského zákona. Téma reportáže Romana Vernera.
„Nebráníme se uhrazení poplatků za pobyty hostů, kteří přijíždí na hotelové pobyty.“
OSA ale požaduje, aby se platilo jenom za televizor, který je umístěný v konkrétním pokoji, a to bez ohledu na fakt, jestli v tom pokoji někdo bydlí či nikoli.
OSA: Lázně jsou ve stejné kategorii jako hotely
Podle předsedy představenstva Ochranného svazu autorského Romana Strejčka jsou lázeňská zařízení vnímaná z pohledu zmíněného subjektu jako hotelové služby.
„Jedná se o ubytovací zařízení, které principielně poskytují stejnou službu jako hotely. Klient takovýchto zařízení si pobyt hradí jako v hotelu. Pokud jde o příspěvkovou klientelu, tak i tato skupina si ve velké míře hradí ubytování z vlastních finančních zdrojů,“ řekl Strejček pro Radiožurnál.
Ve zmíněném názoru jsou svazy, zdá se, naprosto osamoceny. Jak ministerstvo zdravotnictví, tak i právní rozbor právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně mluví o opaku. Obě autority řadí lázně mezi poskytovatele zdravotní péče a ti jsou podle autorského zákona od placení poplatku osvobozeni. A druhý argument OSY, to je dovolání se přímých účinků evropské směrnice. Tedy OSA poplatek dovozuje z evropského předpisu, který staví nad český zákon.
Že takový postup nepřichází v úvahu, potvrdil i vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Masarykovy univerzity profesor Vladimír Týč.
„Přímého účinku se může dovolat subjekt pouze vůči státu, ale nikoli vůči jinému soukromému subjektu. To je podle judikatury Evropského soudního dvora nemožné,“ potvrdil Týč.
První soudní spory o to, jestli jsou lázně spíše hotelem nebo zdravotnickým zařízením z hlediska placení licenčních poplatků by měly být rozhodnuty v polovině prosince.