Průzkum Medianu: během vládní krize nejlépe obstál prezident Zeman, středopravá opozice a média

Nejlépe se během dvoutýdenní vládní krize spojené s eskalací kauzy Čapí hnízdo zachoval prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas, ve kterém takto odpovědělo 41 % dotazovaných. Na druhé místo zařadili respondenti středopravou opozici (40 %) a na třetí média (39 %). Nejhůř obstála sociální demokracie, kterou kladně ohodnotilo 22 % dotazovaných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Agentura Median

Z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas vyplývá, že eskalace kauzy Čapí hnízdo v posledních dvou týdnech nemá jednoznačné vítěze, spíše poražené. U nikoho ze zkoumaných aktérů nepřevažuje u dotazované veřejnosti názor, že by se v kauze chovali a přistupovali k ní správně.

Na vládní krizi nejvíc doplatila ČSSD, vyplývá z exkluzivního průzkumu Medianu pro Český rozhlas

Číst článek

„Nejlépe hodnoceno je chování prezidenta Miloše Zemana (správné podle 41 %), středopravé opozice (40 %) a médií (39 %). Ovšem musíme přiznat to, že jiní lidé hodnotí pozitivně prezidenta a jiní lidé hodnotí pozitivně například roli médií,“ popsal pro Radiožurnál analytik Medianu Martin Kratochvíl.

Přístup premiéra Andreje Babiše v kauze schvaluje 34 % lidí, zatímco podle 57 % nebyl správný. Ve výzkumu tak vyšel jako ten, který nejvíce polarizuje.

Role ČSSD

„Co se jednání a role sociální demokracie v posledních čtrnácti dnech týče, tak z těch, na které jsme se ptali, vychází nejhůře hodnocená. Pozitivně její roli hodnotí asi jen 22 % lidí,“ říká Kratochvíl.

Nakolik bylo správné chování a přístup aktérů během krize | Zdroj: Agentura Median

S přístupem ČSSD během eskalace kauzy Čapí hnízdo souhlasí 45 % voličů levice a minorita voličů ANO i středopravých stran, ačkoliv tyto tábory vyčítají sociální demokracii jiné věci.

Postup Babiše schvaluje 80 % voličů ANO a zhruba polovina voličů levice, avšak zanedbatelné množství ostatních. K roli médií v kauze jsou kritičtí voliči vládních stran, ale jako správné jej hodnotí voliči většiny opozičních stran, naopak je to u prezidenta Miloše Zemana.

Přístup policie a státního zastupitelství hodnotí pozitivně spíše voliči ANO a levicových stran, zatímco podle opozičních stran byli příliš pasivní.

Do průzkumu se v pondělí a úterý zapojila tisícovka respondentů.

jgr, lio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme