Průzkum: Co Čechům symbolizuje Vánoce? Kromě kapra a stromku je to i stres a plný žaludek

Celých 90 procent Čechů vnímá jako nejvýznamnější symbol Vánoc stromek. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Medianu pro Český rozhlas, ve kterém odpovídalo přes tisíc lidí. Obyvatelé Česka také často zmiňovali Ježíška, koledy, dárky a smaženého kapra. Pro část z nich jsou pak Vánoce také symbolem stresu, shonu a plného žaludku.

Tento článek je více než rok starý.

Průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, vánoční ozdoby, vánoční výzdoba, vánoční koule, vánoční stromek, vánoční stromeček (ilustrační foto)

Mezi nejvýznamnější symboly Vánoc patří vánoční stromek. (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná

„Máme většinou smrk a zlaté ozdoby. Stromek máme v obýváku, modro bílý a malinké ozdoby,“ říkají o školáci z veltruské základní školy. Právě vánoční stromeček je nejvýraznějším symbolem Vánoc. V průzkumu to uvedlo 90 procent lidí. Jeho výsledky přibližuje Radiožurnálu analytik společnosti Median Martin Kratochvíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Mezi respondenty vede vánoční stromeček, a to u 90 procent respondentů. Další sada symbolů, které zmínilo 70 procent nebo více respondentů, jsou Ježíšek, koledy, dárky a smažený kapr,“ říká.

Po štědrovečerní rybě lidé uváděli pohádku Tři oříšky pro Popelku. Ta se líbí i 10leté Haně ze Středočeského kraje. „Je to hezká pohádka, hlavně je tam to kouzlo a nejsou tam žádné ošklivé věci jako Ježibaba,“ říká Hana.

Stres a shon

Až 60 procent lidí si podle průzkumu Medianu spojí Vánoce s připomínkou narození Krista. S bohoslužbou pak 40 procent. Analytik Martin Kratochvíl dál zmiňuje i negativní dopady svátků - v průzkumu je zmiňovali hlavně muži.

„Co se rozdílu týče, všimli jsme si, že ženy častěji zmiňují pohádku Tři oříšky pro Popelku - poměrně významně, naopak muži více vnímají negativní prvky - stres a shon a plné obchody, přeplněný žaludek a shon.“

Na přejídání naráží i vedoucí nutriční terapeutka z plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kreuzbergová.

České děti čtou rády. Pod stromečkem najde podle průzkumu knihu více než polovina z nich

Číst článek

„Ten, kdo přes Vánoce udrží hmotnost, je dobrý. Kdo zhubne, je hrdina. Zkrátka dobré jídlo k tomu období patří. Bránit se můžete, když vyvinete velký pohyb. Když jste mimo kuchyň, nejíte,“ popisuje.

V průzkumu Medianu pro Český rozhlas lidé také řekli, že jsou pro ně Vánoce obdobím návštěv.

„Na tu otevřenou otázku, doplňkovou, - co jiného jim ještě symbolizuje Vánoce, odpovídala zhruba třetina vzorku a 44 procent zmínilo, že je pro něj důležitým symbolem Vánoc setkání s rodinou a přáteli,“ pokračuje analytik Kratochvíl.

Podobně to vidí i žáci páté třídy z Veltrus ve Středočeském kraji. „Jsme všichni spolu, jezdíme k babičkám, jsme spolu a jsme rádi,“ říkají.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme