Chorvatsko 0:1 Brazílie

Průzkum: Co Čechům symbolizuje Vánoce? Kromě kapra a stromku je to i stres a plný žaludek

Celých 90 procent Čechů vnímá jako nejvýznamnější symbol Vánoc stromek. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Medianu pro Český rozhlas, ve kterém odpovídalo přes tisíc lidí. Obyvatelé Česka také často zmiňovali Ježíška, koledy, dárky a smaženého kapra. Pro část z nich jsou pak Vánoce také symbolem stresu, shonu a plného žaludku.

Průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi nejvýznamnější symboly Vánoc patří vánoční stromek. (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

„Máme většinou smrk a zlaté ozdoby. Stromek máme v obýváku, modro bílý a malinké ozdoby,“ říkají o školáci z veltruské základní školy. Právě vánoční stromeček je nejvýraznějším symbolem Vánoc. V průzkumu to uvedlo 90 procent lidí. Jeho výsledky přibližuje Radiožurnálu analytik společnosti Median Martin Kratochvíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Mezi respondenty vede vánoční stromeček, a to u 90 procent respondentů. Další sada symbolů, které zmínilo 70 procent nebo více respondentů, jsou Ježíšek, koledy, dárky a smažený kapr,“ říká.

Po štědrovečerní rybě lidé uváděli pohádku Tři oříšky pro Popelku. Ta se líbí i 10leté Haně ze Středočeského kraje. „Je to hezká pohádka, hlavně je tam to kouzlo a nejsou tam žádné ošklivé věci jako Ježibaba,“ říká Hana.

Stres a shon

Až 60 procent lidí si podle průzkumu Medianu spojí Vánoce s připomínkou narození Krista. S bohoslužbou pak 40 procent. Analytik Martin Kratochvíl dál zmiňuje i negativní dopady svátků - v průzkumu je zmiňovali hlavně muži.

„Co se rozdílu týče, všimli jsme si, že ženy častěji zmiňují pohádku Tři oříšky pro Popelku - poměrně významně, naopak muži více vnímají negativní prvky - stres a shon a plné obchody, přeplněný žaludek a shon.“

Na přejídání naráží i vedoucí nutriční terapeutka z plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kreuzbergová.

České děti čtou rády. Pod stromečkem najde podle průzkumu knihu více než polovina z nich

Číst článek

„Ten, kdo přes Vánoce udrží hmotnost, je dobrý. Kdo zhubne, je hrdina. Zkrátka dobré jídlo k tomu období patří. Bránit se můžete, když vyvinete velký pohyb. Když jste mimo kuchyň, nejíte,“ popisuje.

V průzkumu Medianu pro Český rozhlas lidé také řekli, že jsou pro ně Vánoce obdobím návštěv.

„Na tu otevřenou otázku, doplňkovou, - co jiného jim ještě symbolizuje Vánoce, odpovídala zhruba třetina vzorku a 44 procent zmínilo, že je pro něj důležitým symbolem Vánoc setkání s rodinou a přáteli,“ pokračuje analytik Kratochvíl.

Podobně to vidí i žáci páté třídy z Veltrus ve Středočeském kraji. „Jsme všichni spolu, jezdíme k babičkám, jsme spolu a jsme rádi,“ říkají.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme