První demonstrace proti summitu bez konfliktů

Maraton protestů proti pražskému zasedání NATO odstartovali v ulicích metropole komunisté. Asi tisícovka se jich sešla nejdříve na Staroměstském náměstí a odtamtud se za skandování hesel proti Severoatlantické alianci přesunula k Úřadu vlády. Ministrům předali takzvanou Pražskou výzvu, která odsoudila NATO jako rozvraceče Organizace spojených národů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace odpůrců NATO

demonstrace odpůrců NATO | Foto: Otto Ballon Mierny

Další snímky z dnešních demonstrací ve větším rozlišení si můžete prohlédnout v naší FOTOGALERII.

Demonstraci zahájil emotivní projev předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. Jeho zvolání "Nechceme NATO - nemáme na to!" odměnili přítomní souhlasným potleskem. Složení demonstrantů bylo velice pestré; pod rudými vlajkami a protialiančními transparenty ale převažovali starší lidé. "Nesouhlasím s existencí NATO. NATO by se mělo zrušit, protože hned od samého začátku bylo zaměřený proti socialismu," sdělili nám své názory dva z účastníků protestu. Na Staroměstském náměstí nechyběli ani aktivisté ze zahraničí - Řekové, Angličané, Bulhaři nebo Němci. Připojili se i radikálové, kteří si maskovali obličeje.

Průvod komunistů poté prošel centrem města k Úřadu vlády. Tam šéfové KSČM předali tzv. Pražskou výzvu zaměřenou proti summitu. Na pokyn pořadatelů se pak demonstrující za zpěvu Internacionály rozešli. Až na drobné slovní potyčky komunistů a jejich odpůrců proběhlo vše v klidu a policie neměla důvod zasahovat.

Odpoledne policie zablokovala i přístup k Obecnímu domu v Praze. Od půl deváté se tam totiž konala slavnostní večeře pro ministry zahraničí a šéfy armád Severoatlantické aliance. Hlučným protestem jim hostinu přišly znepříjemnit asi čtyři stovky anarchistů, kteří svůj nesouhlas s politikou Severoatlantické aliance a hlavně Spojených států dávali najevo hlasitým bubnováním, pískáním a řinčením příborů. Zhruba 300 metrů od policejních zátarasů si také postavili zvukovou aparaturu.

Jak z místa hlásí reportér Radiožurnálu František Lutonský, demonstrace to byla hodně hlučná, ale poklidná. Organizátoři se obávali jen toho, aby nedošlo k incidentu ze strany některých "nezkrotitelných" jedinců.

Skupina anarchistů s transparenty a černo-červenými vlajkami došla až k policejním zátarasům, tam se zdržela zhruba hodinu. Ve chvíli, kdy z davu vyletěl dělobuch a skleněná láhev, začali demonstranti ustupovat a kolem půl deváté večer se v klidu rozešli. Hlavní protesty ale chtějí levicoví aktivisté soustředit až na čtvrtek.

Jaderná obrana členských států NATO by se měla diskutovat veřejně, nikoli za zavřenými dveřmi. Během pražského summitu Aliance bude o otevřenou diskusi na toto téma usilovat hnutí Greenpeace. Podle šéfa jeho kampaně za odzbrojení Williama Pedena může současná politika prosazovaná Spojenými státy vést k rozpoutání dalšího kola jaderného zbrojení. "Renesance jaderných zbraní, ke které dnes ve světě dochází, by se měla zarazit, nikoli podporovat. Proces odzbrojení ve krizi a vlády států NATo by měly prokázat vážnou snahu ho podpořit. Na pražském summitu by měly veřejně odmítnout novou americkou jadernou politiku." Greenpeace kritizuje například vybudování systému protiraketové obrany. To je podle jeho názoru neefektivní a znamená jen plýtvání finančními prostředky.

Chování policie a demonstrantů sledují a případné zásahy proti lidským právům zaznamenají v těchto dnech Občanské právní hlídky. Skupinky dobrovolníků, se budou v době konání summitu NATO po Praze pohybovat v označených bleděmodrých vestách. Na podnět občanů i pomocí svých poznatků a záznamové techniky chtějí mapovat a shromažďovat materiály, které by dokládaly případné nepřiměřené zásahy policistů.

Podle koordinátora právních hlídek Jiřího Kopala mohou jejich záznamy zároveň pomoci policii při objasnění některých sporných šetření chování účastníků demonstrací. "Můžeme v případě, že tam bude řízení s nějakým člověkem, který třeba zaútočil na policistu a policie bude stát o nějaké naše záznamy, které my budeme mít na základě našich technických prostředků, kterých není mnoho oproti policii. Vydáme závěrečnou zprávu z celého toho průběhu summitu NATO, předložíme ji poslancům, senátorům, médiím a samozřejmě zahraničním institucím na ochranu lidských práv."

Markéta Kaclová, Petr Honzejk, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme