‚Ještě musí k zubaři.‘ David Rath nastoupí v pondělí po sedmi letech do vězení

Poslední hodiny před nástupem do vězení stráví David Rath také na zubařském křesle. Vyplývá to z odpovědi, kterou poskytl Radiožurnálu jeho právník Adam Černý. Bývalý ministr byl zadržen před sedmi lety, konkrétně 14. května 2012. Soud mu uložil sedmiletý trest, ten se rozhodl v pražské ruzyňské věznici nastoupit v pondělí. Odsouzený je za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výzvu k nástupu do věznice Rathovi policisté v civilu doručili v úterý, což označil za nestandardní a nepřiměřeně rychlé.

2697 dní od zadržení. David Rath obdržel výzvu k nástupu do vězení

Číst článek

„Rozsudek byl doručen na soud 28. září a už 1. října mi výzvu přinesla skupina policistů v civilu. Standardně by měl asi nejdřív rozhodnout Nejvyšší soud o těch námitkách podjatosti, které jsme dali na vrchní soud. Na Nejvyšším soudu to leželo, nerozhodl o tom, po měsíci to poslal krajskému soudu, ten za mnou obratem poslal policejní skupinu, běžně se to posílá poštou,“ popsal v úterý Radiožurnálu.

Jak uvedl Krajský soud v Praze, jedná se ale o běžný přístup a pětidenní lhůtu k nástupu do výkonu trestu určuje i u ostatních případů. I doručení výzvy Rathovi proběhlo v souladu s trestním řádem. 

Vyšetření u zubaře

S nástupem bývalého středočeského hejtmana do výkonu trestu je spojený zájem veřejnosti a médií. Na dotaz Radiožurnálu, kdy přesně dorazí Rath před brány věznice, odpověděl exministr SMS: „Nevím, jak to budu stíhat. Do 18 hodin tam budu.“

Rath se podivuje, že mu výzvu k nástupu trestu donesli policisté. Podle soudu jde o běžný postup

Číst článek

Jeho advokát Černý upřesnil, že lékař z Hostivice si naplánoval na pondělí ještě návštěvu stomatologa. „Ještě musí k zubaři. Víte, jak to chodí se zubaři ve vězení,“ sdělil. 

Většina věznic v Česku poskytuje primární péči prostřednictvím praktického lékaře a ve většině z nich je zajištěná také stomatologická péče. Loni bylo v ruzyňské věznici vyšetřeno celkem 2856 lidí, vyplývá z výroční zprávy Vězeňské služby ČR.

Druhá větev kauzy

Ratha pravomocně odsoudil pražský vrchní soud letos v červnu. Uložil mu také desetimilionovou pokutu. Část trestu si už bývalý hejtman odseděl ve vazbě.

V kauze bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal na šest let do vězení. Každý má rovněž zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici.

Barbora Kladivová, bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme