Unikátní kódy v řidičských průkazech. Prozradí, zda má mít řidič brýle nebo jak daleko může od bydliště

Víte, co všechno se dá vyčíst z vašeho řidičského průkazu? Třeba to, jestli auto musíte řídit s brýlemi nebo s kontaktními čočkami. A nebo, že například nesmíte s autem jezdit dál, než 30 kilometrů od domova. Konkrétní omezení se dá poznat podle unikátního kódu, který je napsaný dole na zadní straně řidičského průkazu. Podle ministerstva dopravy má takový unikátní záznam každý pátý řidič v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z řidičského průkazu lze vyčíst i to, zda má řidič zakázáno řídit v určitý časový úsek. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Nesmím jezdit v noci, neměl bych. Nesmím jezdit víc jak 90 kilometrů v hodině a mám zakázanou dálnici,“ říká Radiožurnálu Pavel Samek z Hradce Králové, který před lety prodělal mozkovou mrtvici. Jeho praktická lékařka ho poslala na dopravně psychologický test.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co všechno se dá vyčíst z řidičského průkazu?

Na základě výsledků, které lékařka poslala na příslušní úřad, dostal pan Samek na rok už zmiňované omezení. „S paní doktorkou jsem měl stanovený termín na kontrolu s tím, že si ten test po roce uděláme znovu. Což se stalo. Byl jsem překvapený, situace se po roce změnila a ten test jsem udělal naprosto perfektně.“

Na základě dobrozdání od praktické lékařky pak příslušný dopravní úřad vydal panu Samkovi nový řidičský průkaz, ve kterém žádné omezení nebylo.

Určitý hendikep se zapisuje do řidičského průkazu unikátním kódem. Jedním z nich je například HK 01.01. Ten má, podle ministerstva dopravy, na zadní straně plastové kartičky uvedený v Česku přes 790 tisíc řidičů. Znamená, že motorista potřebuje pro řízení auta brýle. Takový záznam se dostane do řidičského průkazu například už v autoškole, kde je nutná zdravotní prohlídka.

Vyšší pokuty, zákaz řízení. Ministerstvo chce zpřísnit sankce pro seniory, kteří řídí bez lékařské prohlídky

Číst článek

Může se stát, kdy už posuzující lékař vydá potvrzení se závěrem, že osoba je zdravotně způsobilá s podmínkou. V rámci vydání řidičského průkazu je pak vyhotoven nový průkaz s příslušným podmíněním,“ popisuje mluvčí rezortu dopravy Lenka Rezková.

Pokud policie zjistí, že motorista porušil příslušné zdravotní nebo jiné omezení zapsané v řidičském oprávnění, může dostat zákaz řízení, vysvětluje policejní mluvčí Hana Rubášová.

Pokud má řidič v průkazu zaznamenám harmonizační kód vztahující se například řízení vozidla v daném časovém úseku, a poruší toto omezení, tak se dopouští protiprávního jednání, za které hrozí až zákaz řízení,“ říká Rubášová.

Kromě brýlí a jiných hendikepů můžou být v řidičském průkazu zaznamenána i různá technická omezení. Například, že řidiči smí řídit jen auto s automatickou převodovkou.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme