Sněmovna nezrušila doživotní trestní imunitu zákonodárců

Koalice ve sněmovně neuspěla s omezením doživotní imunity poslanců. Změnu ústavy odmítla podpořit opozice. Komunisté a sociální demokraté totiž chtěli zčásti zachovat přestupkovou imunitu. Vládní poslanci ale trvali na jejím úplném zrušení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Novela měla změnit současný stav, kdy členové parlamentu nemohou být trestně stíháni, pokud je zákonodárný sbor k tomuto stíhání nevydá. Poslanci se pokoušeli omezit svoji relativní beztrestnost už počtrnácté. Návrh nakonec podpořilo jen 89 poslanců, pro schválení bylo třeba 120 hlasů. Koalice tak potřebovala i hlasy opozice. Sociálním demokratům a komunistům se ale nelíbilo, že norma ruší i přestupkovou imunitu.

Podle levice by měla být zachována na projevy v parlamentu nebo při demonstracích. „Nemohu být trestán za verbální trestný čin. To znamená i za projevy pronesené mimo Poslaneckou sněmovnu,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Protože pozměňovací návrh neprošel, neměli jsme žádný důvod, abychom tento návrh, který byl špatně připraven, podpořili. Jinak samozřejmě na dalším návrhu budeme klidně dělat,“ dodal.

„Bohužel vládní koalice se zachovala velmi arogantně a poškodila svůj vlastní návrh zákona tím, že odmítla kompromis se sociální demokracií a odmítla také odložit hlasování na jiný den,“ litoval šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, že koalice návrh z jejich dílny nepřijala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka lituje, že koalice nepřijala jejich návrhy

„Já jsem jako předseda poslaneckého klubu sociální demokracie hlasoval pro návrh na přerušení tohoto bodu, protože bylo zřejmé, že v poslanecké sněmovně je tak málo poslanců, že ten návrh nemá nejmenší šanci na přijetí,“ upozornil.

Opozice si také stěžovala, že s ní koalice svůj návrh nepředjednala, vzhledem k tomu, že pro ústavní změny nemá ve sněmovně dost hlasů. Koalice disponuje 118 hlasy, k ústavní změně potřebuje 120 hlasů.

Místopředsedkyně sněmovny za Věci veřejné Kateřina Klasnová Radiožurnálu řekla, že ji rozhodnutí sněmovny zklamalo. Připomněla, že diskuse o omezení imunity se vede v Česku celá léta. „Nicméně chceme to předložit znovu,“ zdůraznila.

Namístě by podle Klasnové byla diskuse se sociální demokracií, která jak uvedla přišla s jedním pozměňovacím návrhem a ten se týká přestupkové imunity.

„To znamená, že by se ten návrh poněkud změkčil. Ale myslím si, že bezprecedentní je hlavně doživotní imunita. Takže nám jde primárně o její zrušení. A k té přestupkové imunitě, aby nebylo třeba bráněno poslancům ve výkonu mandátu,“ uvedla.

Igor Maňour, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme