Sněmovna omezila počet vystoupení k volbě poštou, týká se i faktických poznámek. Opozice protestuje

Sněmovna v úterý odpoledne nově omezila vystoupení poslanců v úvodní debatě o sporném uzákonění možnosti poštovního hlasování pro Čechy v cizině na nejvýše dvakrát po deseti minutách. Na návrh koalice předtím také zrušila usnesení z dopoledne, kterým vztáhla omezení v počtu vystoupení i na krátké, až dvouminutové faktické poznámky. Původní rozhodnutí dolní komory vyvolalo silné opoziční protesty, sešlo se pak širší sněmovní vedení.

Praha (Aktualizováno: 15:14 23. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová (hnutí ANO) a Marek Benda (ODS) ve Sněmovně

Alena Schillerová (hnutí ANO) a Marek Benda (ODS) ve Sněmovně | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy, který za koalici nové omezení řečnění navrhl, grémium k dohodě nedospělo.

Koaliční lídři předpokládají jednání Sněmovny o korespondenční volbě v úterý a ve středu do noci, možná i přes noc a ve čtvrtek. Program navazujících dvou mimořádných schůzí, které jsou svolány na čtvrteční večer, zřejmě neschválí. Benda novinářům také řekl, že v pátek by se měla Sněmovna vrátit k dalšímu programu, neexistuje na tom ale dohoda.

Wagnerová: Korespondenční volba není ústavně nijak problematická. Valorizace důchodů je těžší otázka

Číst článek

„Rádi bychom to dokončili ve čtvrtek, ale nedokážeme to odhadnout,“ šéf lidovecké frakce Aleš Dufek. Samozřejmě hledáme prostředky, které nám jednací řád dává,“ uvedl předseda klubu TOP 09 Jan Jakob na dotaz, zda koalice stanoví přesný čas hlasování.

Benda ve zdůvodnění nového návrhu zdůraznil, že dopolední usnesení bylo správné. „Odpovídá textu a duchu jednacího řádu,“ míní.

Ačkoli se sněmovní grémium, v němž má zastoupení i opozice, k žádné dohodě podle něho nedobralo, doporučil navrátit se k běžnému výkladu jednacího řádu. Zrušení usnesení, které do omezení zahrnulo i faktické poznámky, pak ocenil předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z opozičního ANO.

Vrátili jsme se nohama na zem,“ uvedl. Odkazoval na komentář k jednacímu řádu, podle kterého počet faktických poznámek omezovat nelze.

Noční jednání je ve hře

Sněmovna si podle koaličního návrhu odhlasovala dopoledne možnost jednání i přes noc na středu. Jednací den dolní komory končí vždy následující den formálně před 9.00 a koalice toho hodlá podle kuloárních informací využít.

Kolik hlasů navíc přinese korespondenční volba? Z koalice zní odhady od jednotek až do stovek tisíc

Číst článek

V souvislosti s dopolední verdiktem o omezení faktických poznámek mluvili zástupci opozice o pošlapávání zákona o jednacího řádu Sněmovny, omezování opozičních práv i o totalitě. O koaličním návrhu na zavedení korespondenční volby Sněmovna diskutuje v úvodním kole čtvrtý jednací den. Minulý týden trvala debata zhruba 31,5 hodiny čistého času.

V úterý nad samotným projednáváním předlohy dominovaly zatím přestávky. Ke 14.00 se do běžné debaty hlásilo 74 převážně opozičních poslanců.

Podle Jakoba se od začátku projednávání k návrhu vyjádřilo 70 poslanců. Vystoupení bylo 276, z toho 202 opozičních poslanců.

V 14.00 se Sněmovna nakrátko vrátila i řádné schůzi, kterou do tohoto termínu přerušila v úterý minulého týdne večer. Poslanci odhlasovali na Bendův návrh její další přerušení do pátečních 9.00.

Argumenty pro a proti korespondenční volbě

  • Vládní koalice je přesvědčená, že volba bude bezpečná. „Korespondenční volbu lze podniknout jenom s využitím písemností dodaných zastupitelským úřadem. Tyto písemnosti se zasílají přímo voliči nebo si je musí sám vyzvednout,“ připomíná ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
  • Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci korespondenční volby ale poukazují na to, že je to pro mnohé voliče časově i finančně nákladné. Díky schválení návrhu by si mohli cesty do volebních místností ušetřit. 
  • Česko je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě něj neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě.
  • Koalice tvrzení, že návrh je protiústavní, odmítá. „Rovnost v ústavním právu neznamená, že se má se všemi zacházet stejně, ale že se všemi ve stejném postavení se má zacházet stejně,“ argumentuje ústavní právník Marek Antoš.
  • Opozice tvrdí, že návrh je protiústavní. Varuje před možným ohrožením demokracie a mluví o možné kolizi s pravidlem, že volby jsou tajné. Například ústavnímu právníkovi Janu Kudrnovi vadí, že volič nepůjde za plentu jako ve volební místnosti. 
  • Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro iROZHLAS vyjářil obavu, že kvůli korepondenční volbě budou v českých volbách hlasovat i lidé, kteří nikdy v Česku nežili, neplatili daně nebo ani nemluví česky. 
  • Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vyvolává korespondenční volba mnoho pochybností. Řekl to ve svém projevu ve Sněmovně a jako příklad uvedl třeba volby v Rakousku. V tamních prezidentských volbách 2016 komise předčasně otevřely obálky s hlasy, volba se tak musela opakovat.
  • Návrh podle Okamury porušuje i princip rovnosti. „Občan v ČR má jen jednu možnost volby. Volič v zahraničí má volby dvě na základě tohoto zákona – hlasovat na velvyslanectví či konzulátu nebo korespondenčně. Dochází tak ke zvýhodnění lidí žijící v zahraničí,“ popsal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme