Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi ke kauze Unipetrol

Poslanecká sněmovna schválila vyšetřovací komisi, která by se měla zabývat privatizací Unipetrolu. Rozhodlo o tom 160 ze 171 přítomných poslanců. Komise by měla odpovědět na dvanáct otázek vládní koalice a na další čtyři, které díky hlasům lidovců a komunistů přidala opoziční ODS. Výsledek svého šetření má předložit do konce ledna příštího roku. Jejím úkolem bude mimo jiné objasnit, zda vláda dodržela při vzniku a privatizaci Unipetrolu zveřejněné podmínky soutěže a zda odpovídala cena za prodej státního podílu tehdy známé tržní hodnotě státního podílu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Orlen

Čerpací stanice Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Komise by také měla zjišťovat, které soukromé subjekty se pokoušely privatizaci ovlivnit a jak to bylo s údajným úplatkem pro exředitele kabinetu předsedy vlády Zdeňka Doležela. Poslanci se budou zabývat i tím, zda menšinoví akcionáři nebyli poškozeni rozhodnutím Komise pro cenné papíry ze srpna letošního roku o odkupní ceně akcií Unipetrolu.

Termín, do kdy má komise předložit své výsledky, se ale nelíbí ODS. Podle předsedy jejich poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého je lhůta příliš krátká na to, aby poslanci něco kloudného vyšetřili. Doplnil rovněž, že z otázek, které navrhovala ODS, aby na ně komise našla odpovědi, byly vyškrtnuty ty nejpodstatnější. " To je, zda byly k dispozici v okamžiku schválení privatizace Unipetrolu ve prospěch PKN Orlen vyšší nabídky, o kolik byly vyšší, zda vláda výběrem PKN Orlen poškodila český stát," přiblížil poslanec.

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus je však se zadáním témat pro vyšetřovací komisi k Unipetrolu spokojený. Dostačující je podle něj i termín 31. ledna příštího roku, do kdy má komise předložit dolní komoře parlamentu výsledky svého šetření. Pro přijetí návrhu opoziční ODS prodloužit čas na práci komise až do března 2006 není podle Krause žádný důvod.

"Domníváme se, že pokud komise má být skutečně komisí, která má zájem vyšetřit věci, a nikoliv je politizovat, pak je lepší, aby byl stanoven termín přísnější, respektive kratší. Proto jsme navrhli 31. ledna s tím, že pro celou řadu otázek, které byly nastoleny, je dostatek materiálu, aby odpovědi mohly být včas položeny," řekl Kraus.

Předsedu a členy parlamentní vyšetřovací komise k okolnostem privatizace Unipetrolu by měla sněmovna zvolit ještě na své říjnové schůzi. Šéf poslanců ČSSD se přitom domnívá, že by bylo politicky rozumnější, kdyby komisi vedl některý zákonodárce z opozičních stran.

Poslanci ODS chtějí podat trestní oznámení na premiéra Paroubka

Poslanci ODS po hlasování oznámili, že podávají trestní oznámení na předsedu vlády Jiřího Paroubka a bývalého ředitele kabinetu českého premiéra Zdeňka Doležela kvůli důvodnému podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv. Šéf poslanců ODS Tlustý objasnil, že to byl právě Paroubek, kdo poslal vedoucího svého úřadu Doležela jednat s tehdejším předsedou polské vlády.

"Z pořízeného záznamu, který sepsal velvyslanec České republiky ve Varšavě, bylo evidentní, že se jednalo o ceně, za kterou mají být vykoupeny akcie od minoritních akcionářů. Bezprostředně po jeho návratu rozhodla Komise pro cenné papíry o schválení ceny 139 korun za akcii, přičemž tato cena byla oproti ceně, za kterou se ten den obchodovaly právě akcie Unipetrolu, o přibližně 50 korun nižší," řekl Tlustý. A to podle něj znamená, že akcionáři byli poškozeni. Tato fakta považuje ODS za dostatečná k tomu, aby bylo zahájeno vyšetřování.

Paroubek ale rozhodně odmítá, že by v případě Unipetrol poškodil jakákoliv cizí práva. O dalším postupu se nejdřív musí poradit se svými právníky. "Myslím, že jsou to zoufalé kroky ODS a myslím, že je to opravdu neslýchaná věc. Je to tak vykonstruované a absurdní, že nevím, jestli je v tuhle chvíli lepší to ignorovat," reagoval premiér.

Dodal, že sami občanští demokraté nemají v kauze Unipetrol čistý štít: "ODS byla první, která 15. srpna svým usnesením, které je veřejně dostupné, vyzvala Komisi pro cenné papíry, de facto vykonávala politický nátlak na komisi tak, aby svým způsobem upravila své jednání ve věci stanovení ceny pro minoritní akcionáře. Zloděj křičí, chyťte zloděje."

Jana Zemanová, Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme