Sobotka tlačí na snížení cen mobilních dat a chce čtvrtého operátora

Premiér Bohuslav Sobotka chce ve Sněmovně zrychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou by měl příští týden předložit vládě ministr průmyslu Jan Mládek. Sobotka požaduje rozšíření pravomocí Českého telekomunikačního úřadu a zvážení příchodu čtvrtého operátora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premier Bohuslav Sobotka

Premier Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Sobotka po úterní schůzce s Janem Mládkem (oba ČSSD) a šéfy Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže novinářům řekl, že návrh by měl rozšířit pravomoci telekomunikačního úřadu. Ten by nově směl místo současných 20 milionů udělit sankci až do výše 50 milionů korun.

V souvislosti s přechodem na standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 je podle Sobotky na místě uvažovat o příchodu čtvrtého mobilního operátora.

Tlak na mobilní operátory roste. Data patří vyvoleným, neomezené balíčky chybí

Číst článek

Výsledkem úterní schůzky byla dohoda, že Mládek do novely, která se soustředí na zkrácení přechodu k jinému operátorovi na 10 dní a přechod na nový standard DVB-T2, vloží i pravomoc telekomunikačnímu úřadu udělovat sankce za nedodržování podmínek přidělení frekvence.

„To je nový delikt, který úřad nemohl dosud posuzovat," řekl Sobotka. Současně by se měla zvýšit maximální výše udělené pokuty z 20 milionů korun. „Zvýšili bychom ji na 50 milionů s tím, že ji lze uložit opakovaně, celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun," doplnil.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by podle premiéra mohl řešit situaci s mobilními daty na základě analýzy, kterou nejpozději do května zpracuje telekomunikační úřad. „Podstatný bude výsledek této analýzy," dodal premiér.

Předseda telekomunikačního úřadu Jaromír Novák by si uměl představit lepší výsledek. „Ale lepší něco, než nic. Náš původní návrh byla možnost stanovit pokutu procentem z obratu," dodal.

Podle T-Mobile brzda, podle Vodafone vítané řešení

Podle společnosti T-Mobile budou vyšší pokuty brzdit zavádění nových technologií do Česka. „Vysoké pokuty, které stát a EU stále častěji uvalují na soukromé subjekty, brzdí inovace a podnikání, protože v atmosféře strachu se podniká jen velmi obtížně. Inovace jsou přitom spojeny s vyšší mírou rizika než zavedené, rutinně vykonávané činnosti či oblasti, v nichž je míra investic řádově nižší," řekla mluvčí operátora Martina Kemrová.

Naopak konkurenční Vodafone návrh premiéra uvítal. „Vítáme zájem pana premiéra na funkční konkurenci na mobilním trhu. Vodafone dlouhodobě upozorňuje na problémy se sdílením sítí dvou největších operátorů a na diskriminační přístup ke kmitočtům," uvedla mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

Sobotka řekl, že situaci řeší, protože Česko patří v Evropě mezi třetinu zemí, kde mají mobilní data nejdražší. „Vláda nemá přímé nástroje, kromě změny legislativy, jak by mohla do nepříznivé situace zasáhnout," uvedl.

Další tlak na snížení cen by podle něj mohlo přinést to, kdyby stát v souvislosti s přechodem na DVB-T2 nabídl k odprodeji uvolněnou frekvenci 700 MHz a umožnil tak příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Převod telefonního čísla do deseti dnů, shodli se operátoři s ministerstvem

Číst článek

Sobotka chystá kvůli mobilním datům schůzky se šéfy všech mobilních operátorů, v úterý odpoledne bude jednat s ředitelem O2. Podle Nováka mají tyto schůzky smysl. „Operátoři si musí uvědomit, že poskytování elektronických komunikací je ve veřejném zájmu a že to je i politické téma," řekl.

Mládek v pondělí podotkl, že na fungování trhu operátorů jeho resort přímý vliv nemá. Oba zmíněné úřady podle něj nebyly schopny zabránit tomu, že operátoři poskytují nejlevnější balíčky firmám a podnikatelům. „Byla jim doručena zpráva, že mají konat," řekl po úterní schůzce novinářům Mládek.

Opoziční ODS Mládka kritizuje, že hraje o zisky operátorů. „To hlavní, co mohlo přispět k rozvoji rychlého internetu v ČR, je 14 miliard z evropských fondů, které mělo ministerstvo vypsat na podporu výstavby optických sítí. Bohužel v tom ministr Mládek a jeho úřad naprosto selhali," uvedl v tiskové zprávě Martin Kuba z ODS.

Podobně Mládka v pondělí kritizoval i ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého ministr už tři roky věrně pomáhá a slouží svým "kámošům" u operátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme