STAN povede do voleb v Moravskoslezském kraji Vondrák. Dříve byl hejtmanem za ANO

Hnutí STAN půjde příští rok do krajských voleb v Moravskoslezském kraji v koalici Starostové a osobnosti pro kraj s bývalým hejtmanem zvoleným za ANO Ivem Vondrákem a jeho spolupracovníky z krajského zastupitelského klubu OK (Otevření a konstruktivní). Lídrem bude poslanec Vondrák, kterého v čele kandidátky doplní poslankyně a krajská předsedkyně STAN Michaela Šebelová. Zástupci koalice to v úterý oznámili v Ostravě novinářům.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Vondrák

Vondrák je poslancem od roku 2017, ve funkci hejtmana byl od roku 2016 do letošního června | Foto: Adolf Horsinka/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Šebelová řekla, že Vondrák s kolegy úspěšně započal hospodářskou transformaci kraje, nabízí tedy pokračování dlouhodobé vize.

„Spojení se STAN je zcela přirozené. Máme starosty, místostarosty, náměstky, radní, zastupitele v mnoha městech a obcích našeho kraje. Známe tak potřeby občanů, jsme lidem na blízku, protože jsme s nimi v každodenním kontaktu v našich obcích. Dokážeme tak nejen vizi vytvářet, ale taky přetavit do konkrétních kroků ve všech koutech našeho regionu,“ řekla Šebelová.

Regionální otázky

S Vondrákem a jeho kolegy se podle ní navíc shodnou i v otázkách lidských práv a svobod, členství v Evropské unii a NATO, vzdělanosti, zapojení mladých lidí a podpory dlouhodobě přehlížených, takzvaně strukturálně postižených regionů.

Vondrák je poslancem od roku 2017, ve funkci hejtmana byl od roku 2016 do letošního června. Zvolen byl za ANO. Byl dlouhodobým kritikem ANO, přičemž jeho spory s hnutím vyvrcholily po letošní volbě prezidenta, v níž Vondrák veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Posléze opustil hnutí i poslanecký klub ANO. Na funkci hejtmana rezignoval, když hrozilo, že ho zastupitelstvo odvolá. Poté v krajském zastupitelstvu založil čtyřčlenný klub Otevření a konstruktivní, jehož členy jsou kromě Vondráka i Kateřina Šebestová, Zdeněk Karásek a Ondřej Němeček. Všichni dříve byli v klubu hnutí ANO.

Hnutí STAN šlo do posledních krajských voleb v roce 2020 se Zelenými a nezávislými. Získali 4,3 procenta hlasů a do zastupitelstva se nedostali. Volby tehdy v kraji vyhrálo ANO v čele s Vondrákem, které pak vytvořilo koalici s ODS kandidující spolu s TOP 09, lidovci a ČSSD. Po Vondrákovi se v červnu novým hejtmanem za ANO stal Jan Krkoška.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme