Stav nouze někde vystřídal stav nebezpečí

O půlnoci skončil v pěti krajích republiky stav nouze, který vláda vyhlásila kvůli povodním. Po devatenácti dnech ho ale v okresech Děčín, Litoměřice, Tábor, Strakonice a v některých částech Prahy nahradil stav nebezpečí. Ten dává úřadům prakticky tytéž pravomoci k omezení některých práv občanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopená ulice

zatopená ulice | Foto: Jan Rosenauer

V metropoli se stav nebezpečí dotýká Prahy 1, 7 a 8, dále pak Chuchle, Zbraslavi, Lipenců, Troji, Modřan, Suchdola, Lysolají a Radotína. "Je to v podstatě to samé jako stav nouze," říká pražský primátor Igor Němec.

Úřady tak mohou nařídit "civilkářům" i ostatním lidem práci na odstraňování následků povodní, podnikatelé a obyvatelé musejí na požádání poskytnout na tyto účely své věci. Úředníci mohou také nařídit v případě ohrožení demolici budov - při tom všem se ale musejí řídit krizovým zákonem. Ten navíc umožňuje dál využívat armádu, zakázat vstup do obce nebo zakázat podnikání.

Na Děčínsku ale potřebují vyhlásit stav nebezpečí také proto, aby v Rumburku mohla kvůli uzavřenému Cínovci fungovat pohraniční veterinární stanice a aby mohla být odkláněna nákladní doprava. "Do toho 20. září musíme vymyslet mechanismus, jak toto zatížení hraničních přechodů bude vyřešeno," vysvětluje ministr vnitra Stanislav Gross.

V případě, že se to nepodaří, může o dalším prodloužení stavu nebezpečí rozhodnout hejtman ústeckého kraje nebo vláda. Vyhlášení stavu nouze nebo nebezpečí do této doby nejvíc pomohlo při evakuaci lidí, úklidu ulic a povolávání "civilkářů" do služby.

Milan Kopp, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme