Středa ve sněmovně přehledně: nový šéf, komunista v čele výboru i 'binec a zmatek'

Ve středu pokračovala ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny. Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co se měsíc od voleb v dolní komoře Parlamentu stalo.

POSLANECKÁ SNĚMOVNA Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (hnutí ANO)

Nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (hnutí ANO) | Foto: Vondrouš Roman | Zdroj: ČTK

Vondráček střídá Hamáčka

Poslanci si ve středu odpoledne zvolili nového předsedu. Stal se jím Radek Vondráček z hnutí ANO. V tajné volbě získal 135 hlasů, proti bylo 14 poslanců. Vydáno bylo 197 hlasovacích lístků, 151 z nich bylo platných. 46 lístků poslanci neodevzdali. Vondráček byl jediným kandidátem. Více si přečtěte zde.

Komunista v čele výboru

Poslanci také ustavili mandátový a imunitní výbor. Jeho předsedou se stal Stanislav Grospič z KSČM. Obdržel 11 hlasů.

Jeho protikandidát Petr Gazdík (STAN) dostal jen sedm hlasů, jeden ze členů výboru se při hlasování zdržel. Grospiče podle informací ČTK navrhlo hnutí SPD.

Sněmovna pak v souladu se svým jednacím řádem Grospiče potvrdila v jeho nové předsednické funkci. Proti jeho zvolení protestovala na plénu pravice, dostalo se mu například označení stalinisty.

Pro potvrzení Grospiče hlasovali poslanci ANO, SPD a KSČM. Proti byli poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Sociální demokraté se zdrželi. Více si přečtěte zde.

Sněmovna bude mít 5 místopředsedů

Sněmovna ve středu večer na návrh nového předsedy Radka Vondráčka rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. ODS neuspěla s požadavkem, aby místopředsedové byli čtyři jako v minulém volebním období. Druhý jednací den ustavující schůze tím skončil.

Na místopředsedy budou kandidovat Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Volba se uskuteční v pátek.

Návrat Michala Haška

Bývalý místopředseda ČSSD a exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek bude jako asistent pomáhat poslanci Jiřímu Běhounkovi (za ČSSD), který je zároveň hejtmanem Vysočiny. Hašek to uvedl na svém facebookovém profilu, měsíčně bude pobírat 1000 korun. Více si přečtete zde.

Výroky, které zazněly ve sněmovně

„A je vyřešeno i vládnutí v České republice, protože tento blok má dostatek hlasů na to, aby vytvořil funkční vládu s hlasovací většinou v Poslanecké sněmovně.“

Milan Chovanec z ČSSD (úřadující předseda strany)

„Takový binec a zmatek, který se tu ze strany vítězného hnutí kvůli jeho měsíční nečinnosti děje teď, tu ještě nebyl.“

Jan Farský ze STAN (o druhém dni ustavující schůze Poslanecké sněmovny)

„Od včerejška slyším z řad samozřejmě komunistů, ale také SPD a hnutí ANO uznalá slova jako: doktor Grospič je právník, odborník, už pracoval v mandátovém a imunitním výboru či v ústavně-právním výboru. Samé výmluvy pro to, jak podpořit stalinistu do čela tohoto výboru.“

Zbyněk Stanjura z ODS (o zvolení Stanislava Grospiče za předsedu mandátového a imunitního výboru)

„Dovedu si živě představit, že kdyby nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny, kdyby došlo na třetí pokus, to chtěl udělat sám, že by proti sobě postavil minimálně osm, když ne devět předsedů poslaneckých klubů a že by proti sobě postavil samozřejmě celé politické grémium.“

Vojtěch Filip z KSČM (předseda strany o třetím pokusu o sestavení vlády)

„Je potřeba říct, že jsou strany v opozici a jsou strany v koalici. To je prostě politická realita. Ale tak se nestyďte a veřejně řekněte, ano, hnutí ANO, SPD a KSČM koordinují společně volby a obsazování pozic ve výborech.“

Jan Bartošek z KDU-ČSL (o hlasování ve sněmovně)

„Tady pořád zní ze strany KDU-ČSL na jejich veselých tiskovkách, že nejednáme, nemakáme, blábolíme. A jak máme makat, jednat a neblábolit, když třeba zrovna tady tato strana si k jednomu stolu s komunisty a s SPD nesedne.“

Jaroslav Faltýnek z ANO (předseda poslaneckého klubu)

„Rozhodli jste se, že se domluvíte s komunisty a SPD, máte většinu, můžete to tady všechno převálcovat. Tak to převálcujte, my to vezmeme, ale ušetřete nás těch pokryteckých řečí.“

Petr Fiala z ODS (k poslancům hnutí ANO)

„My jenom čekáme, až se dohádají. Ty osobní invektivy jsou ostuda.“

Tomio Okamura z SPD (předseda strany)

„Fakticky totiž dochází k tomu, co už tady bylo opakovaně řečeno, že zde vzniká vláda hnutí ANO s podporou KSČM a SPD.“

Jakub Michálek z Pirátské strany (předseda poslaneckého klubu)

„Chtěl bych poděkovat všem poslancům, kteří se volby zúčastnili. Těm 135 bych si dovolil poděkovat o něco víc.“

Radek Vondráček z hnutí ANO (nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny )

„Vaší volbou byl otevřen průchod projektu vlády bez důvěry a kontroly Poslaneckou sněmovnou.“

Miroslav Kalousek z TOP 09 (po zvolení Radka Vondráčka předsedou sněmovny)

„Záměrně používám slovo ‚prozatím‘, protože chci během nějakého období nejprve zjistit, jestli jsem vůbec časově schopná obě pozice zastávat.“

Jana Vildumetzová z ANO (karlovarská hejtmanka a poslankyně o souběhu svých funkcí)

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme